Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Τιτάνες Παλαμά 72-68: "Ανάσα" για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με 20αρη Μάντζιο

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πανηγύρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά με 72-68.

Με τον Μάντζιο κυρίαρχο στα καλάθια να τελειώνει το παιχνίδι με 21 πόντους, τον Νικολόπουλο με την εμπειρία του να κάνει τη διαφορά έχοντας 16, τον Γυφτάκη να ακολουθεί με 12 και τον Μπαζάκα να συνεισφέρει σημαντικά με 10 η ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη προστάτεψε την έδρα της φτάνοντας στη νίκη. Κλειδί του αγώνα και ο Βαγγέλης με την καλή του άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια πάνω στο μεγάλο επιθετικό "όπλο" των Τιτάνων τον Μανδαλάκη. 27 έβαλε ο σούπερ σκόρερ των φιλοξενούμενων με τον Καραδήμα να σημειώνει 18.

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 15-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Δημήτρη Μάντζιο να δείχνει από νωρίς τις ορέξεις του. Με τον 26χρονο ψηλό να είναι ακόμα καλύτερος στη συνέχεια του αγώνα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (39-30).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι σε όλο το παιχνίδι πίσω από τα 6.75 έχοντας μόλις ένα εύστοχο τρίποντο. Στο 30΄ η διαφορά ήταν στο +10 (52-42) με τους παίκτες του coach Τσουκανέλη να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ήταν παγιωμένη γύρω ή και πάνω από τους 10. Στο 38΄ το σκορ ήταν 71-61 όμως ο ΑΓΣ Ιωαννίνων έπρεπε να διαχειριστεί την κατάσταση σωστά καθώς είχε αποβληθεί με 5 φάουλ Γυφτάκης και ο Καννής έπαιζε με 4 από την αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου. Αυτό τελικά έγινε με τον Νικολόπουλο να είναι εύστοχος από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" και να τελειώνει την υπόθεση νίκη με το 72-68 να βελτιώνει το ρεκόρ του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο 2-4.

Την επόμενη Κυριακή οι Γιαννιώτες καλούνται να αντιμετωπίσουν την Αναγέννηση Καρδίτσας στη δύσκολη έδρα της.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 39-30, 52-42, 72-68

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Παπαγερίδης-Κοϊμτζόγλου

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 16, Γυφτάκης 12, Μπαζάκας 10, Καννής 7(1), Αντωνίου, Βαγγέλης 2, Μάντζιος 21, Ψάλτου 4, Γιωτάκης

Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Μάνος, Τσούμας Γ. 4, Καραδήμας 18(1), Σφακιανός 8(2), Ξένος, Τσούμας Α. 8, Φαλτάκης, Μανδαλάκης 27(2), Μούμογλου 3, Αρχοντούλης, Βλάχος