Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Έσπερος Λαμίας-IBC 67-63: "Αυτοκτόνησε" στη Λαμία

φωτο: basket.gr

Πολύ κοντά στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής έφτασε το IBC όμως τελικά λύγισε στο 4ο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα με 67-63.

Οι Γιαννιώτες παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν στο +12 στο 30΄ (52-40) δεν κατάφεραν να διατηρηθούν μέχρι τέλους στην πρωτοκαθεδρία με τον Έσπερο να γυρίζει τούμπα το παιχνίδι.

18 πόντους είχε ο Σταμίρης για το σύνολο του Γιάννη Παπαδόπουλου, 16 ο Τσατάλας και 13 ο Σπηλιόπουλος. Χωρίς τους Κωνσταντινίδη και Καραμπίνη το IBC στο συγκεκριμένο αγώνα χάνοντας δύο σημαντικές μονάδες. Τεπετίδης με 19 ο καλύτερος των νικητών, με τον Φύκα να βάζει 12 και τον Παπαργυρόπουλο 10.

Ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο για τους Γιαννιώτες που κατάφεραν με τον Τσατάλα "αιχμή του δόρατος" να προηγηθούν με 23-15 στο 10΄. Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους που με καλή άμυνα κράτησαν το IBC μόλις στους 9 πόντους (με 2 καλάθια εντός παιδιάς) και με επιμέρους 16-9 μείωσαν σε 32-31 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου που με επιμέρους 20-9 και κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τσατάλα-Σταμίρη βρέθηκαν στο 52-40 στο 30΄ και φαινόταν ότι θα έφταναν στο πρώτο ροζ φύλλο μακριά από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Η εικόνα άλλαξε όμως άρδην στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με τους Τεπετίδη (11 πόντοι) και Φύκα (6 πόντοι) να κάνουν τη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα. Βέβαια το τελευταίο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τις αποβολές του Ρούζιου και του Μουρατίδη με 5 φάουλ. Ενώ λοιπόν η διαφορά ήταν στους 10 περίπου 5΄ πριν το τέλος η κατάσταση άλλαξε άρδην. Το IBC είχε μόλις 9 παίκτες στην αποστολή του και μετά τις δύο αποβολές έγιναν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα. Με συνολικό επιμέρους 27-11 ο Έσπερος ήταν αυτός που πανηγύρισε στο τέλος με 67-63 με το IBC να φεύγει από το "Χαλκιοπούλειο" με την αίσθηση ότι είχε τη νίκη στα χέρια του και την έχασε τσάμπα.

Η γιαννιώτικη ομάδα έχει παράπονα από τη διαιτητική τριάδα για τις αποφάσεις στο 4ο δεκάλεπτο του σημερινού αγώνα. Επόμενο παιχνίδι εντός έδρας κόντρα στον Αίολο/Γόμφοι Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-32, 40-52, 67-63

Διαιτητές: Μπούκας-Χρηστίδης-Καλογριάς

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Τσεσμετζίδης 3(1), Στεφάνου 9(3), Ευθυμίου 5, Φύκας 12, Πάππος 8(1), Τεπετίδης 19(4), Νέστορας, Παπαργυρόπουλος 10, Μαγγελάκης, Μπακόλας 1

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός, Ρούζιος 7(1), Μουρατίδης 7(1), Τσατάλας 16(1), Ξιούρας 2, Σταμίρης 18, Σπηλιόπουλος 13(2)