Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021

Βίκος Σπάρτακος-Α.Ο. Τρίκαλα 81-77: Πολύ σκληρός για να πεθάνει (pics, vid)

φωτο: Θανάσης Παππάς

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του, με νεύρα, ένταση, αποβολή και πολύ μπασκετικό "ξύλο" ο Βίκος Σπάρτακος του Νίκου Ρήγγα δείχνοντας χαρακτήρα κατάφερε να επικρατήσει σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας του Α.Ο. Τρικάλων με 81-77 στην παράταση (70-70 κ.α.), κάνοντας το 5Χ5 και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Σίμος Ιωακειμίδης με 21 πόντους ο καλύτερος του αγώνα, 16 είχε ο Ντίνος Σταυρόπουλος, 14 ο Γιάννης Αγγελόπουλος, 12 ο Γιάννης Αναγνωστάκης και 11 ο Ντίνος Λαμπρόπουλος. Φοβερό παιχνίδι από τον Λεπενιώτη με 32 πόντους εκ των οποίων οι 30 στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση, με τους Αργύρη και Κωτούλα να προσθέτουν 11 και 10 από τους φιλοξενούμενους.

Αγγελόπουλος-Αναγνωστάκης ήταν το βασικό δίδυμο στα guards για την ομάδα του Νίκου Ρήγγα, ο Ιωακειμίδης στο "3" με τη frontline να αποτελείται από τους Σταυρόπουλο-Λαμπρόπουλο. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ιωακειμίδη και έμμεσο τρίποντο του Αναγνωστάκη προηγήθηκαν με 6-2 και με τον Σταυρόπουλο να χτυπάει στον αιφνιδιασμό βρέθηκαν στο 10-4. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 προσπέρασαν με 11-10. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, απόρροια και την κρισιμότητάς του αγώνα έχοντας κακές επιλογές. Με τρίποντο του Ιωακειμίδη ο Βίκος Σπάρτακος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 18-13.

Δύο καλάθια των Νταβουλτζόπουλου-Αγγελόπουλου έκαναν το 22-15 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Τζιαννής απάντησε με έμμεσο τρίποντο (22-18) με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στη συνέχεια. Στο 14΄ οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρή διαφορά (24-20), ενώ λίγο αργότερα με τους Αναγνωστάκη-Αγγελόπουλο να δίνουν επιθετικές λύσεις έφτασαν στο +7 (29-22). Ο Κωτούλας έκανε ζημία στην άμυνα των Γιαννιωτών από το low post (6 πόντοι στο δεκάλεπτο από το ζωγραφιστό). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου το 32-26 έγινε με σερί 7-0 των Τρικαλινών 33-32. Τελικά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 33-33 στο 20΄ μετά από 1/2 βολές του Ιωακειμίδη.

Ο Λεπενιώτης ήταν αναμφίβολα ο παίκτης του τρίτου δεκαλέπτου όντας ασταμάτητος με 16 πόντους. Ο Α.Ο. Τρικάλων προηγήθηκε με 47-42 με πολύ δυνατή άμυνα. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές χαμένες βολές, όμως αυτό δεν τους πτόησε διόλου καθώς με επιμέρους 8-2 ανέκτησαν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (50-49). Ο Λεπενιώτης ήταν ασταμάτητος καταφέρνοντας να φέρει την ομάδα του στο +4 (56-52) στο 30΄.

Με τον Αργύρη να ευστοχεί σε σουτ πίσω από τα 6.75 ο Α.Ο. Τρικάλων συνέχιζε να βάζει δύσκολα στους Γιαννιώτες (61-55). Λίγο αργότερα η ομάδα του Παπαδημητρίου ήταν στο +9 (66-57). Οι παίκτες του coach Ρήγγα έδειξαν να έχουν σφυγμό και με σερί 7-0 πλησίασαν στο -2 (66-64). Σε εκείνο το σημείο οι διαιτητές άρχισαν να χάνουν εντελώς τον έλεγχο του αγώνα σφυρίζοντας ένα ανύπαρκτο φάουλ στον Λαμπρόπουλο. Υπήρξε ένταση, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να αποβάλλεται. Ο αγώνας συνεχίστηκε με τον Λεπενιώτη να κάνει το 68-64. Ο Λαμπρόπουλος ήταν καθοριστικός στην ανατροπή του σκηνικού. Με 4 δικούς του πόντους ο Βίκος Σπάρτακος ισοφάρισε σε 68-68, με τον Ιωακειμίδη με εύστοχο δίποντο να κάνει το 70-68 μόλις 15΄΄ πριν το τέλος. Ο Λεπενιώτης απάντησε άμεσα (70-70) με τους Γιαννιώτες να έχουν την τελευταία επίθεση. Η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Ιωακειμίδη, ο οποίος με προσποίηση ξεφορτώθηκε τον προσωπικό του αντίπαλο, εκτέλεσε από το ύψος των βολών, όμως η "πορτοκαλί θεά" μπήκε και βγήκε. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση μίλησε η κλάση του Σίμου Ιωακειμίδη. Με 6 σερί πόντους του ο Βίκος Σπάρτακος βρέθηκε στο 76-70, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 77-74, όμως ο Θώδης τελείωσε τη φάση κάτω από το καλάθι μετά από υποδειγματική ασίστ του Αγγελόπουλου. Ο Απέργης μείωσε με τρίποντο σε 79-77, όμως 2/2 βολές του Αγγελόπουλου τελείωσαν τον αγώνα.

Ο Σίμος Ιωακειμίδης έχει την κλάση, την ποιότητα και την εμπειρία και το απέδειξε σήμερα και με το παραπάνω. Είχε 21 πόντους, σημειώνοντας τους 7 από τους 11 που είχε συνολικά η ομάδα του στην παράταση.

Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι Ντίνος Σταυρόπουλος-Γιάννης Αγγελόπουλος έχοντας 16 και 14 αντίστοιχα.

Κομβική και η παρουσία του Ντίνου Λαμπρόπουλου με 11. Ήταν αυτός που ουσιαστικά βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του όταν βρέθηκε πίσω με 68-64 λίγο πριν το τέλος.

Στην παράταση κρίθηκε ο σημερινός νικητής με τον Σπάρτακο να δείχνει το μέταλλο που είναι φτιαγμένος και να χτίζει χαρακτήρα ενόψει συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 33-33, 52-56, 70-70 (κ.α.), 81-77

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Μπιστιντζάνος

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 2, Κολότσιος 2, Αναγνωστάκης 12(1), Λαμπρόπουλος 11, Ιωακειμίδης 21(3), Αγγελόπουλος 14(2), Θώδης 2, Σταυρόπουλος 16(1), Δήμος 1

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 32(3), Γκαντζιάς 6, Τσιτσάνης 2, Αργύρης 11(2), Απέργης 3(1), Αγαπίου 5(1), Μπέφας, Κωτούλας 10(1), Τζιαννής 8(1)