Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Μολοσσοί-Πύρρος Αρταίων 65-53: Επιστροφή στις νίκες με το μυαλό στον Ιόνιο οι Μολοσσοί (pics, vid)

φωτογραφία: Θανάσης Παππάς

Πατώντας το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μολοσσοί κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 65-53 αφήνοντας πίσω τους την ήττα από τη Νικόπολη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-1. Αντίθετα για τον Πύρρο Αρταίων ήταν η 4η ήττα του στη φετινή Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ.

22 πόντους είχε για τους Γιαννιώτες ο Δημήτρης Ζήσης, με τον Σωτήρη Ζώτο να κάνει πολύ καλό παιχνίδι έχοντας 13. Θωμάς Χίντζιος με 15 και Κώστας Κωσταπαππάς με 10 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για το σύνολο του Γιώργου Κωσταπαππά.

Ζώτος, Πολύζος και Ζήσης συνέθεσαν την τριάδα της περιφέρειας του Κώστα Μακρή, ο οποίος σήμερα ανέλαβε χρέη head coach μιας και απουσίαζε για επαγγελματικούς λόγους ο Βασίλης Χατζής. Ιωάννου και Μάκης ήταν το δίδυμο ψηλών που πάτησαν παρκέ στην αρχή του αγώνα. Ευθυμίου, Κωσταπαππάς, Γιαννάκης, Χίντζιος και Δημητρίου ήταν η 5αδα που επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα ο coach Κωσταπαππάς.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη συγκέντρωση στην αρχή του αγώνα βρισκόμενοι στο 6-0 στο 2΄, όμως οι Αρτινοί με σερί 5-0 μείωσαν σε 6-5. Οι Μολοσσοί βρήκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κάνοντας το 10-5, και στο 6΄ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (15-5). Λίγο αργότερα το 17-5 μετατράπηκε σε 17-11 μετά από 6-0 σερί του Πύρρου που είχε πρωταγωνιστή τον Χίντζιο, ο οποίος σημείωσε και τους 6 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Μολοσσούς στο +7 (19-11) μετά από επιτυχημένο floater του Κακατσίδη.

Καλύτερο πρόσωπο παρουσίασε ο Πύρρος Αρταίων στο δεύτερο δεκάλεπτο βάζοντας δύσκολα στους Μολοσσούς τους οποίους αποσυντόνισε για αρκετά μεγάλο διάστημα με την καλή του άμυνα. Πάντως η αρχή της περιόδου δεν ήταν έτσι ακριβώς καθώς οι Γιαννιώτες στο 12΄ είχαν διαφορά 11 πόντων (25-14), όμως οι παίκτες του Κωσταπαππά με σερί 7-0 μείωσαν σε 25-21. Μάλιστα εκεί σήμανε συναγερμός στον πάγκο των Μολοσσών καθώς ο αρχηγός, Δημήτρης Ζήσης, χρεώθηκε με το 3ο του φάουλ. Το σερί των φιλοξενούμενων "έσπασε" ο Μάκης με post move (27-21). Λίγο πριν το ημίχρονο οι Αρτινοί κατάφεραν να "ροκανίσουν" στους 2 (29-27). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-27 υπέρ των Μολοσσών.

Αποφασισμένοι να μπουν στα παρκέ με στόχο να "καθαρίσουν" τη νίκη ήταν οι παίκτες του Μακρή στο τρίτο δεκάλεπτο. Σερί 9-0 έφερε τη διαφορά στους 12 στο 23΄ (39-27). Βέβαια οι Γιαννιώτες δεν έμειναν εκεί και διεύρυναν το σερί τους στο 16-0 φτάνοντας στο +19 (46-27) και κρατώντας τον Πύρρο χωρίς καλάθι για περίπου 6΄. Ο Πύρρος μείωσε βασιζόμενος στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Χίντζιου σε 47-33. Η περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Ζήση με το σκορ στο 52-38.

Με 5 σερί πόντους του αρχηγού των Μολοσσών το σκορ έγινε 57-40. Ο Πύρρος έκανε μία τελευταία προσπάθεια με σερί 6-0 μειώνοντας σε 57-46, όμως δύο τρίποντα από τους Κακατσίδη και Μεγαλοοικονόμου έβαλαν ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των Αρτινών για διεκδίκηση της νίκης. Τελικό σκορ 65-53 με τους Μολοσσούς να έχουν ήδη στρέψει την προσοχή τους στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής στην Κέρκυρα απέναντι στον Ιόνιο. Ο Πύρρος Αρταίων έχει ρεπό την 6η αγωνιστική.

Αν και άστοχος στο σημερινό αγώνα ο Δημήτρης Ζήσης ήταν και πάλι εκεί προκειμένου να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει στη νίκη. Μέτρησε 22 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα.

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε σήμερα με τη φανέλα των Μολοσσών ο Σωτήρης Ζώτος όντας κομβικός στο καλό 3ο δεκάλεπτο των Μολοσσών. 13 πόντους μέτρησε ο νεαρός guard.

Θετικός ήταν και ο Θάνος Κακατσίδης έχοντας 8 πόντους και δίνοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση ερχόμενος από τον πάγκο.

Οι Μολοσσοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο 57-46, όμως τα δύο τρίποντα των Κακατσίδη-Μεγαλοοικονόμου σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 30-27, 52-38, 65-53

Διαιτητές: Καλαμαράς-Θώμος Ορ.

Μολοσσοί (Μακρής): Πολύζος 2, Τσιρώνης, Παπαδούλης, Κακατσίδης 8(1), Ζήσης 22(4), Ζώτος 13, Πατραμάνης, Μάκης 6, Γούλας 6, Ιωάννου 5, Μεγαλοοικονόμου 3(1), Καλούπτσογλου

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Κοντός, Ευθυμίου 8, Σακκάς 2, Χίντζιος 15(1), Σκορδής 4, Κωσταπαππάς 10(2), Γιαννάκης 5(1), Παπαδημητρίου 5, Δημητρίου 4