Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Κερκυραϊκός-Φαίακας Κέρκυρας 63-69: Δρακωτός και Αγιούς "βομβάρδισαν" από την περιφέρεια

Νικητής στο ντέρμπι της Κέρκυρας αναδείχθηκε ο Φαίακας καθώς επικράτησε του Κερκυραϊκού με 69-63 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 2-3. Για τον Κερκυραϊκό ήταν η 3η ήττα στη σεζόν.

Ο Φαίακας ευτύχησε να έχει εξαιρετική μέρα τους Δρακωτό και Αγιούς οι οποίοι σημείωσαν 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ευστόχησαν μαζί σε 11 τρίποντα. Στεμπάρης με 12 και Γκέκος με 10 ανήκουν επίσης στους διακριθέντες. Περούλης με 21, Σπίνουλας με 14 και Ίσσαρης με 12 η τριάδα που ξεχώρισε για τον Κερκυραϊκό.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου ενώ στο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με +11 (37-26).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα του coach Γεωργίου να γίνεται άκρως ανταγωνιστική παίζοντας φοβερή άμυνα και με επιμέρους 19-6 να παίρνει τα ηνία στο σκορ στο 30΄ με 45-43.

Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά μετατράπηκαν σε προσωπικό show του Δρακωτού, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με 5 εύστοχα τρίποντα και μαζί με τον Αγιούς που είχε 8 κατάφεραν να φέρουν την ομάδα τους στην κατάκτηση του 2ου ροζ φύλλου της σεζόν με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-37, 45-43, 63-69

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Καναβός

Κερκυραϊκός (Γεωργίου): Πετρόπουλος, Σπίνουλας 14(2), Αλαμάνος, Βασιάδης, Ίσσαρης 12(1), Περούλης 21(1), Σκουροδήμος, Μπατσομίτης 5(1), Παπαβλασόπουλος 3, Ουστόγλου 8

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 17(4), Δρακωτός 21(7), Γκέκος 10(1), Τσενέμπης 3(1), Στεμπάρης 12, Κακαρούγκας, Μουρμούρης 4, Τσιανούλης 2