Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Θρύλος Ιωαννίνων 62-74: Πρώτο "διπλό" στη σεζόν για τον εξαιρετικό Θρύλο

Τη 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και την 1η εκτός έδρας πανηγύρισε ο Θρύλος Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα στην Παραμυθιά κερδίζοντας τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 74-62 και βάζοντας παράλληλα τέλος στο αρνητικό σερί των 3 ηττών.

Οι παίκτες του Λευτέρη Κοσμά, αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν καλύτεροι σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και έχοντας κορυφαίους τους Σκούμπο με 12, Φώτη και Τζίμα με 10 πέρασαν από την έδρα του Πρωτέα, ο οποίος είχε τον Βενέτη καλύτερο με 19, με τον Παναγιώτου να ακολουθεί με 11 και τον Κόρο με 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πρωτέας βρισκόταν μπροστά με 20-16, όμως το σκηνικό ανατράπηκε ήδη από τη δεύτερη περίοδο, όπου ο Θρύλος με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση "έχτισε" διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο (42-32 στο 20΄).

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γιαννιώτες να κρατούν σταθερά τα ηνία στο σκορ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 58-46, με το σύνολο του coach Κοσμά να φτάνει στο τελικό 74-62 και το 2ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-42, 46-58, 62-74

Διαιτητές: Θώμος-Πλιάκος

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Ευστρατίου 2, Παναγιώτου 11(2), Τσάτσας, Δημητρίου 3, Βασιλάκος 9(1), Μπέζας 8(1), Ράπτης, Δήμος, Κόρος 10, Δρίκος, Βενέτης 19(1)

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Βαρδής 6(1), Τζίμας 10(2), Παλιόγλου 5(1), Κυράννας 6, Σεραφείμ 2, Παπαζυγούρας 7, Λυγούρας 2, Αρβανιτάκης 7, Σκούμπος 12, Γιουγλής, Φώτης 10, Βελογιάννης 7(1)