Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021

Αίας Άρτας-Π.Α.Σ. Ναυπάκτου 69-73: Δεν το "καθάρισε" όταν έπρεπε και τιμωρήθηκε στην παράταση ο Αίας(pics)

φωτογραφία: Γιάννης Κοσμάς

Μεγάλο ντέρμπι διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο Τ9 Άρτας με τον Π.Α.Σ. Ναυπάκτου να φεύγει τελικά με το "διπλό" από την ηπειρωτική πόλη καθώς επικράτησε στην παράταση με σκορ 73-69 και παρέμεινε αήττητος.

Ο Αίας παρότι είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στην κανονική διάρκεια δεν τα κατάφερε όντας επιπόλαιος στις επιθετικές του επιλογές όταν έπρεπε να "σκοτώσει" τον αντίπαλο. Μιχαήλ με 20, Παπαμιχαήλ με 15, Γείτονας με 13 και Ζήκος με 11 οι διψήφιοι για τους γηπεδούχους. Ο κομβικός Δούρος είχε 25 από τον Π.Α.Σ. Ναυπάκτου και ουσιαστικά κουβάλησε την ομάδα του στην παράταση

Ο Νεκτάριος Βαβέτσης επέλεξε στην αρχική του 5αδα τους Μιχαήλ-Φορτοτήρα-Παπαμιχαήλ-Ζήκο-Γείτονα. Το πρώτο καλάθι του αγώνα ήρθε με συνεργασία pick and roll των Μιχαήλ-Γείτονα με τον ψηλό των Αρτινών να βυθίζεται τελειώνοντας με δεξί hook τη φάση. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, όμως η κυριαρχία στα ριμπάουντ (σπουδαία δουλειά ο Γείτονας) βοήθησε τον Αία να βρίσκεται στο +3 (7-4 στο 4΄). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα (13-8), όμως η Ναύπακτος με σερί 5-0 έφερε το παιχνίδι στο 13-13. Ο Τσιλιγιάννης με έμμεσο τρίποντο έφερε την ομάδα του ξανά στην πρωτοκαθεδρία (16-13), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 16-14.

Με νέο σερί 5-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 19-16. Το σκορ στο 14΄ ήταν στο 25-20 υπέρ του Π.Α.Σ. Ναυπάκτου, με τον Αία να δυσκολεύεται εμφανώς στο επιθετικό κομμάτι. Ο Μιχαήλ με τρίποντο από τα 8 μέτρα έδωσε μια πρώτη λύση (25-23), η Νάυπακτος  με έμμεσο τρίποντο έκανε το 28-23, με τον Μιχαήλ να μειώνει στους 3 με καλάθι και φάουλ (άστοχος στη συμπληρωματική βολή). Το 31-25 της Ναυπάκτου έγινε 33-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από επιμέρους 7-2 των γηπεδούχων. Ο Γείτονας είχε τους 5 από τους 7 καθώς ταΐστηκε από τους συμπαίκτες του στο ζωγραφιστό.

Εμφανέστατη η πρόθεση του coach Βαβέτση στις αρχές της τρίτης περιόδου να χτυπήσει κοντά στο καλάθι. Με επιμέρους 9-2 ο Αίας Άρτας βρέθηκε μετά από ώρα μπροστά με 41-35. Η άμυνα των Αρτινών ήταν πιο δυνατή σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο υποχρεώνοντας του φιλοξενούμενους σε αρκετά λάθη. Με το Γιώργο Ζήκο να ανεβαίνει επιθετικά ο Αίας βρισκόταν στο 45-38 στο 26΄. Με coast to coast του Αποστόλη Παπαμιχαήλ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της +9 (47-38). Η Ναύπακτος "ροκάνισε" στους 5 (50-45), όμως το σύνολο του Νεκτάριου Βαβέτση με 5/5 βολές του Μάριου Μιχαήλ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο 55-47.

Η αντίδραση της Ναυπάκτου ήταν σερί 4-0, με το σκορ να γίνεται 55-51. Η Στάθης Γείτονας βγήκε μπροστά τελειώνοντας υποδειγματικά φάσεις κοντά στο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε στο +8 (59-51). Ο Αίας δεν είχε "καθαρό μυαλό" στις επιθετικές του επιλογές με αποτέλεσμα να δώσει δικαιώματα στους φιλοξενούμενους που σερί 7-0 μείωσαν στον πόντο (59-58). Ένα ζευγάρι εύστοχων βολών του Μιχαήλ έδωσε σκορ στον Αία μετά από αρκετά λεπτά (61-58). Ο Π.Α.Σ. Ναυπάκτου το πάλεψε, καθώς ισοφάρισε σε 61-61, όμως ο Μιχαήλ αρχικά με δύο εύστοχες βολές έκανε το 63-61 και στη συνέχεια μοίρασε την ασίστ στον Φορτοτήρα, ο οποίος τελείωσε τη φάση στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 65-61 με μόλις 1΄ να απομένει. Με εύστοχο δίποντο ο Μίχος μείωσε σε 65-63, ο Αίας δε βρήκε καλάθι προκειμένου να τελειώσει τον αγώνα, με τον Π.Α.Σ. Ναυπάκτου να έχει τελικά στα χέρια του την τελευταία επίθεση με 12.7΄΄ να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Σταθάτος κέρδισε βολές από φάουλ του Παπαμιχαήλ και όντας ψύχραιμος ισοφάρισε σε 65-65 με μόλις 1΄΄ να απομένει. Ο Αποστολάκης πρόλαβε να σουτάρει όμως η μπάλα δεν κατέληξε στο καλάθι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Δούρος έκανε τη δουλειά για τους φιλοξενούμενους καθώς ο Αίας Άρτας δυσκολευόταν να βρει το δρόμο για το καλάθι. Ο Δούρος είχε τους 6 από τους 8 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα της Ναυπάκτου στο ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 32-33, 55-47, 65-65 (κ.δ.), 69-73 (παρ.)

Διαιτητές: Γεροδήμος-Μίγδος

Αίας Άρτας (Βαβέτσης): Μιχαήλ 20(1), Αποστολάκης, Φορτοτήρας 4, Ζήκος 11, Τσιλιγιάννης 3, Παπαμιχαήλ Αλ. 3(1), Τσαμπάς, Παπαμιχαήλ Απ. 15, Καρανίκας, Γείτονας 13

Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Σταθάτος): Φούντας 8(2), Ζουμπάρας 11, Στυλιάρας 6, Ασημακόπουλος 7, Μίχος 9(1), Σταθάτος 5, Κούτρας 2, Δούρος 25(4)