Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

Α.Ο. Κόνιτσας-Βίκος Α.Σ.Ι. 60-72: Πέρασε από την Κόνιτσα με τρομερό Πανταζή ο Βίκος

Με τον Μίμη Πανταζή να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση έχοντας 36 πόντους (με 4 τρίποντα) ο Βίκος Α.Σ.Ι. επικράτησε εκτός έδρας σήμερα το απόγευμα του Α.Ο. Κόνιτσας με 72-60 φτάνοντας τις 2 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Πολύ καλό παιχνίδι και από τον Κίτσιο με 14 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Περτζεμλίδης με 11 και 3 τρίποντα. Δεμερτζίδης με 23 ο καλύτερος των ακριτών, οι οποίοι είχαν και τους Σακκά και Βλάχο σε καλή μέρα με 13 και 11 αντίστοιχα.

Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Βίκος Α.Σ.Ι. να έχει βραχεία κεφαλή στο 10΄ (17-16), με τους Πανταζή-Περτζεμλίδη να έχουν πετύχει και τους 17 πόντους της ομάδας τους.

Ο Α.Ο. Κόνιτσας με τον Δεμερτζίδη να ηγείται κατάφερε με επιμέρους 19-13 να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 35-30.

Ο άποντος, μέχρι εκείνο το σημείο, Δημήτρης Κίτσιος, έγινε σημαντικός παράγοντας του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Βάζοντας 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, ήταν σημαντικός λόγος της επιθετικής αφύπνισης του συνόλου του Γιάννη Καΐκα, το οποίο έπαιξε καλύτερη άμυνα (12 πόντους παθητικό στο τρίτο δεκάλεπτο) και προσπέρασε στο 30΄ με 49-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να παίζουν καλή άμυνα και με τον Πανταζή να κάνει τη δουλειά στο επιθετικό κομμάτι (13 πόντους) κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 72-60. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ, 2 νίκες και από 1 ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-30, 47-49, 60-72

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκλίναβου

Α.Ο. Κόνιτσας (Τσιαλιαμάνης): Ζαχαρίας, Δεμερτζίδης 23, Σακκάς Ι. 6(2), Μπάτσης Δ. 7(1), Βλάχος Α. 11(3), Μπάτσης Α., Ντάνας, Σακκάς Θ. 13

Βίκος Α.Σ.Ι. (Καΐκας): Περτζεμλίδης 11(3), Σοσώνης 3(1), Τσαπρούνης, Πανταζής 36(4), Κουτάλης 8, Κίτσιος 14(4)