Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

Νίκη Βόλου-IBC 71-47: Προβληματίζει μακριά από τα Ιωάννινα

Τη 2η εκτός έδρας ήττα του και συνολικά 3η στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε το IBC από τη Νίκη Βόλου με 71-47 υποχωρώντας στο 2-3.

Οι Γιαννιώτες έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο ουσιαστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη η Νίκη Βόλου με συνολικό επιμέρους 37-22 έφτασε στη νίκη. Γιώργος Ξιούρας και Παναγιώτης Σπηλιόπουλος ήταν εκτός λόγω τραυματισμών για το IBC. Μπάμπης Μουρατίδης με 18 πόντους ο μοναδικός διψήφιος της ομάδας του coach Παπαδόπουλου.

Το IBC είχε θέμα στο επιθετικό κομμάτι ενώ την ίδια ώρα η Νίκη Βόλου ήταν αρκετά εύστοχη από τα 6.75 έχοντας 12 τρίποντα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το IBC βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-12 με τους Βολιώτες να κλείνουν το ημίχρονο στο +9 (34-25 στο 20΄).

Η διαφορά ξέφυγε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο όπου το IBC κατάφερε να σημειώσει μόλις 11 πόντους με τη Νίκη να φτάνει στο +20 (56-36 στο 30΄). Τελικό σκορ 71-47 με την ομάδας της Μαγνησίας να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 3-2.

Το IBC στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου την επόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 34-25, 56-36, 71-47

Διαιτητές: Τσιαπλής-Καρακώστας-Παπανικολάου

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 5(1), Βερτζάγιας 7(1), Σκουφέζης, Ζησόπουλος 3(1), Κουτίνας 13(2), Μπουσκολίτης 6(1), Δελέντζες 2, Καλλές 2, Σαριμπαλίδης 11(3), Σπανοπούλος, Λόλας 6, Ξενιτίδης 16(3)

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός 3(1), Ρούζιος, Μπάρπας, Μπαρτζώκας, Μουρατίδης 18(2), Καραμπίνης 4, Χαντζάρας, Κωνσταντινίδης 8, Τσατάλας 5, Σφουγγάρης 7(1), Σταμίρης 2