Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

Α.Ο. Αλυκών-Γ.Ε.Κ. 48-88: Σαρώνει στο πέρασμά της η Γ.Ε.Κ.

Την 3η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας η Γ.Ε.Κ. επικρατώντας με το εντυπωσιακό 88-48 των Αλυκών και παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κάθε αγωνιστική η Γ.Ε.Κ. καταθέτει διαπιστευτήρια του ταλέντου και της ποιότητας που διαθέτει. Έτσι και σήμερα παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μέσω της οποίας βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στις Αλυκές, έχοντας κορυφαίο τον Παγκράτη, που πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση με 20 πόντους και τους Γαληνάκη με 17 και Αγιοβλασίτη με 12 να τον ακολουθούν. Ο Σπύρος Αλεξίου χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Οι παίκτες του Σπύρου Αλεξίου ήταν καλοί από την αρχή του αγώνα όσον αφορά την επίθεση καθώς είχαν σημειώσει 29 πόντους στα πρώτα δέκα αγωνιστικά λεπτά, όμως την ίδια ώρα είχαν επιτρέψει στους αντιπάλους τους να πετύχουν 19. Ο coach της Γ.Ε.Κ. ήθελε να δει καλύτερη άμυνα από την ομάδα του και αυτό συνέβη στη δεύτερη περίοδο όπου δέχτηκε μόλις 3 πόντους. Με το 25-3 επιμέρους σκορ το προβάδισμα των τυπικά φιλοξενούμενων ξέφυγε στο +32 (54-22 στο 20΄).

Η Γ.Ε.Κ., ξέροντας ότι ουσιαστικά είχε τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, έριξε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά όμως να παραμένει σε απλησίαστα επίπεδα στο 30΄ (68-33). Το τελικό 88-48 ήρθε πολύ εύκολα με τη Γ.Ε.Κ. να κάνει το 3Χ3 και την επόμενη αγωνιστική να ετοιμάζεται να υποδεχθεί τον Πήγασο Ν. Κέρκυρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 22-54, 33-68, 48-88

Διαιτητές: Διαμαντης-Γκούμας

Α.Ο. Αλυκών (Πλαστάρας): Λινάρδος, Καραγιάννης 16(2), Μαυρώνας, Καραμανίδης 4, Χαλικιάς, Πάλλης 3, Ντέλης 2, Κοντογιώργης 4, Γραμμένος 4, Κάκος, Θεοδώτος 14, Στυλιανίδης 1

Γ.Ε.Κ. (Αλεξίου-Τσιώλης): Ντρίτσος 3(1), Γκιουλέας Μ., Καραγιάννης 7, Αγιοβλασίτης 12, Τσιχτης 7(1), Σιμωτάς 4, Παπαγκίκας 8, Γαληνάκης 17(3), Ζήρας, Παγκράτης 20(2), Πάλλης 6, Γκιουλέας Ι. 4