Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Αναγέννηση Καρδίτσας-IBC 65-59: Επιθετικό blackout και πρώτη ήττα στη σεζόν

Παρότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε στο +6 το IBC δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη δύσκολη έδρα της Αναγέννησης Καρδίτσας με το τελικό 65-59 να σημαίνει την πρώτη ήττα των Γιαννιωτών στο φετινό 3ο όμιλο της Β΄ Εθνικής.

Γιώργος Ξιούρας με 17, Γιώργος Κωνσταντινίδης με 11 και Μπάμπης Μουρατίδης με επίσης 11 πόντους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου. Ο Βασίλης Κρομμύδας είδε τον Κώστα Καλλιάρα να κάνει τη διαφορά για την Αναγέννηση έχοντας 18, με τον Κώστα Γεωργαντζά να προσθέτει 12 και τον Σταμάτη Κρεμμύδα να διακρίνεται με 11.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (18-18 στο 10΄), όμως το IBC κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά 6 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-29 στο 20΄) καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 17-11 και η άμυνα των Γιαννιωτών έκανε σωστά τη δουλειά. Το IBC βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό ενώ παράλληλα κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις να περάσει τη μπάλα στο "ζωγραφιστό" και τον Κωνσταντινίδη.

Η εικόνα του παιχνιδιού άρχιζε να αλλάζει από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά. Ο coach Παπαδόπουλος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, η οποία σε αρκετές περιπτώσεις τιμωρήθηκε, ενώ τα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρουν ρυθμό. Σε αυτό φυσικά συντέλεσε και η καλή άμυνα των παικτών του Κρομμύδα, που "έσφιξε" και δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό το IBC. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 22-12 υπέρ της Αναγέννησης (51-47 στο 30΄).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το τελικό 65-59 να έρχεται για τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν. Το συνολικό επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου ήταν 36-24 με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από πλευράς IBC δεν αγωνίστηκε ο Παναγιώτης Τσατάλας, λόγω τραυματισμού που αποκόμισε από το παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά. Πλέον κάνει αγώνα δρόμου να προλάβει το δύσκολο εντός έδρας αγώνα της επόμενης Κυριακής απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 29-35, 51-47, 65-59

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μαραμής-Χατζηκώστας

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 2, Πανταζής 8(1), Γεωργαντζάς 12(2), Αρκούδας 1, Κρεμμύδας 11(1), Αργύρης 6, Αντωνίου 5(1), Καλλιάρας 18(1), Οικονόμου 2

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Ζαμπέτης, Ρούζιος 5(1), Παπαγιάννης 4, Μουρατίδης 11, Σωτηρίου 6(1), Σπηλιόπουλος 5, Κωνσταντινίδης 11, Σταμίρης, Ξιούρας 17(1), Σφουγγάρης, Βρασταμινός