Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Βίκος Σπάρτακος-Γ.Σ. Αλμυρού 76-69: Πρεμιέρα με νίκη με σούπερ Αναγνωστάκη

Με το "δεξί" ξεκίνησε τη χρονιά στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο Βίκος Σπάρτακος επικρατώντας με 76-69 του Γ.Σ. Αλμυρού σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Λιμνοπούλας.

Ο Γιάννης Αναγνωστάκης έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Νίκου Ρήγγα σημειώνοντας 26 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Ντίνος Σταυρόπουλος με 11 πόντους. Ο Μιχάλης Πολίτης ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με 22 με τον Βαγγέλη Κοντοστάθη να είναι επίσης καλός με 17.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο με τον Κοντοστάθη να κάνει τη διαφορά επιθετικά για τους φιλοξενούμενους και το σκορ να είναι 19-19 στο 10΄. Οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα άρχιζαν σιγά σιγά να βρίσκουν ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι και με επιμέρους σκορ 23-16 και καταλυτικό πριν το ημίχρονο τον Σίμο Ιωακειμίδη με το καλό μακρινό του σουτ, να καταφέρνουν να βρίσκονται στο +7 (42-35 στο 20΄). Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του coach Νάνη πέρασε μπροστά λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως ο Σπάρτακος ανέκτησε τα ηνία.

Το καλύτερο σημείο του παιχνιδιού ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για τους Γιαννιώτες καθώς με προσήλωση στην άμυνα, κάτι που σίγουρα θέλει να βλέπει ο coach Ρήγγας, και ηγέτη τον Αναγνωστάκη στην επίθεση η διαφορά έφτασε στο +13 (59-46 στο 30΄). Ο 27χρονος guard είχε τους 10 από τους 17 πόντους που σημείωσε ο Σπάρτακος στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν εύκολα, όμως Αναγνωστάκης και Σταυρόπουλος ήταν αποφασισμένοι να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Τελικά ο Βίκος Σπάρτακος έφτασε στο ροζ φύλλο με σκορ 76-69 κρατώντας τη νίκη απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 42-35, 59-46, 76-69

Διαιτητές: Τσακιράκη-Κωστής

Βίκος Σπάρτακος (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 1, Κολότσιος 5(1), Αναγνωστάκης 26(2), Λαμπρόπουλος 6, Ιωακειμίδης 9(2), Κύρκος, Αγγελόπουλος 4(1), Θώδης 8, Πρεμέτης 4, Σταυρόπουλος 11(1), Δήμος 2

Γ.Σ. Αλμυρού (Νάνης): Κοντοστάθης 17(3), Μυλωνάς, Μαμούρας 2, Παπούλιας 9(1), Χασιώτης 4, Βαλαμούτης 5(1), Τσαβές 3, Πολίτης 22(4), Τάσσος 7