Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

Α.Ο. Τρίκαλα-Καναλάκι 63-49: Εκτός έδρας ήττα για το Καναλάκι

φωτογραφία: Α.Ε. Καναλακίου (Facebook)

Το πρώτο παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής για το Καναλάκι δε συνδυάστηκε με νίκη καθώς ηττήθηκε από τον Α.Ο. Τρικάλων με 63-49.

Οι Πρεβεζιάνοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι καταφέρνοντας να έχουν βραχεία κεφαλή στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13 στο 10΄). Οι παίκτες του coach Τζομάκα συνέχιζαν να βρίσκονται στην πρωτοπορία στη δεύτερη περίοδο, όμως ένα λεπτό πριν το ημίχρονο ο Α.Ο. Τρικάλων πέρασε μπροστά με 28-27 κλείνοντας το ημίχρονο στο +3 (30-27 στο 20΄).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (44-33) με το Καναλάκι να μειώνει με σερί 7-2 σε 46-40. Η άμυνα των Τρικαλινών δυσκόλεψε το Καναλάκι στο τελευταίο δεκάλεπτο επιτρέποντάς του να σκοράρει μόλις 9 πόντους. Η διαφορά ξέφυγε στο +10 περίπου 2΄ πριν τη λήξη (57-47). Τελικό σκορ 63-49 με το Καναλάκι να στρέφει πλέον την προσοχή του στο ηπειρώτικο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Βίκος Σπάρτακο.

Δεκάλεπτα: 13-14, 30-27, 46-40, 63-49

Διαιτητές: Γιατρόπουλος-Λυτροσυγκούνης

Α.Ο. Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Λεπενιώτης 10, Γκαντιάς 11(1),Τσιτσάνης, Αργύρης 16(2), Αγαπίου, Μαρτζέλης 5(1), Μπέφας, Κωτούλας, Τζιάνης 2, Αθανασόπουλος 19, Φέτσης.

Καναλάκι (Τζομάκας): Σουμπασάι, Ματσάγγας 6, Ροντογιάννης 7(1), Κασκάνης 7(1), Κακιούζης 6, Μακρής, Χρήστου 2, Μπαρτζώκας 8, Δάσκαλος 9(1), Πάνου 4.