Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2021

IBC-Δόξα Λευκάδας 58-71: Βελτιωμένο αλλά ηττημένο το IBC

Το δεύτερο παιχνίδι του στο 1ο Τουρνουά "Ισίδωρος Καραδήμας" έδωσε το IBC το απόγευμα κόντρα στη Δόξα Λευκάδας γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 71-58.
Οι Γιαννιώτες ήταν καλύτεροι σε σχέση με το χθεσινό αγώνα κόντρα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων, κυρίως αμυντικά, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για το σύνολο του Γιάννη Παπαδόπουλου, που δείχνει ότι θέλει βελτίωση στο επιθετικό κομμάτι.

Ο coach του IBC κρατά σίγουρα τη θετική παρουσία του νεαρού Σπύρου Μπαρτζώκα (9 πόντοι με καλή εμφάνιση), το καλό τρίτο δεκάλεπτο (28-18 επιμέρους)  και τη βελτιωμένη εικόνα στο αμυντικό κομμάτι, ώστε να είναι πυξίδα για τη συνέχεια. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάμπης Μουρατίδης με 19, με τον Γιώργο Ξιούρα να προσθέτει 11.

Ρούζιος, Μουρατίδης, Ξιούρας, Μπαρτζώκας και Σταμίρης ήταν οι αρχικές επιλογές του Γιάννη Παπαδόπουλου, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Παναγιώτη Σπηλιόπουλο και τον Γρηγόρη Ζαμπέτη. Μπορεί ο Ξιούρας να σημείωσε με τρίποντο το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, αλλά η Δόξα Λευκάδας ήταν καταιγιστική στη συνέχεια του δεκαλέπτου. Το 6-4 με το οποίο ήταν μπροστά οι Λευκαδίτες στο 2΄ έγινε 25-4 λίγο πριν το τέλος της περιόδου με φοβερό σερί 19-0. Στο 10΄ η ομάδα του coach Ζαφειρούδη βρισκόταν στο +20 (27-7).

Το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι του IBC στο δεύτερο δεκάλεπτο άργησε πολύ να έρθει, με τον Ξιούρα στο 14΄ να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 (34-11). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τη Δόξα Λευκάδας με την καλή τους άμυνα και δεν της επέτρεψαν να σημειώσει καλάθι μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Από το 34-8, με σερί 12-0, το IBC μείωσε σε 34-20 στο ημίχρονο.

Καλάθι του Μπαρτζώκα έφερε τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου στο -12 (34-22), όμως οι Επτανήσιοι με όπλο τους ξανά τα μακρινά σουτ ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (40-24). Το IBC είχε εμφανώς βελτιωμένη εικόνα στη συνέχεια της περιόδου. Με τον Μπάμπη Μουρατίδη να ηγείται επιθετικά έχοντας 14 πόντους στο δεκάλεπτο και τη ζώνη να λειτουργεί σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό, το επιμέρους 16-6 έφερε τους Γιαννιώτες πιο κοντά από ποτέ από την αρχή του παιχνιδιού (46-40). Λίγο πριν το 30΄ οι παίκτες του coach Ζαφειρούδη διατηρούσαν σταθερά ένα +7 (52-45), όμως ο Πέτρος Ρούζιος πρόλαβε να διασχίσει όλο το γήπεδο στα περίπου 4΄΄ που παρέμεναν, να ευστοχήσει σε floater, αλλά να κερδίσει και φάουλ, με το έμμεσο τρίποντό του να διαμορφώνει το σκορ της τρίτης περιόδου (52-48 στο 30΄).

Οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο σερί 5-0 έφτασαν στο +9 (57-48), πριν έρθει ο Παπαγιάννης με εύστοχο τρίποντο να μειώσει σε 57-51. Μέχρι εκεί κατάφερε όμως να φτάσει η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου καθώς επιμέρους 8-2 των Λευκαδιτών τους έδωσε αέρα 12 πόντων και μαζί ουσιαστικά και τη φιλική νίκη (65-53). Τελικό σκορ 71-58 με τη Δόξα Λευκάδας να επικρατεί του IBC στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 20-34, 48-52, 58-71

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Βρασταμηνός,Ρούζιος 7(1), Παπαγιάννης 6(2), Μουρατίδης 19(3), Μπαρτζώκας 9, Σφουγγάρης, Ξιούρας 11(3), Σταμίρης 6