Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2021

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αριστοτέλης Φλώρινας 75-74: Αγχωτική φιλική νίκη για τον λαβωμένο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων στο 1ο Τουρνουά "Ισίδωρος Καραδήμας" σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο. Οι Γιαννιώτες επικράτησαν με 75-74 του Αριστοτέλη Φλώρινας κάνοντας το 2/2, με τους τραυματισμούς όμως να τον ταλαιπωρούν.

Ο Πεταλωτής, που ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Μακεδονίας όμως αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων, που αγωνίστηκε χωρίς τους Νίκο Γιωτάκη και Δημήτρη Αντωνίου, είχε τον Δημήτρη Μάντζιο με μυϊκό πρόβλημα, ενώ ο Μάρκος Ψάλτου έπαιξε μόλις στο πρώτο ημίχρονο και προφυλάχθηκε στο δεύτερο λόγω ενός μικροτραυματισμού.

Η 5αδα με την οποία ξεκίνησε τον αγώνα ο Σοφοκλής Τσουκανέλης ήταν ακριβώς η ίδια με το χθεσινό παιχνίδι κόντρα στο IBC. Δίδυμο στα guards ήταν οι Γυφτάκης-Νικολόπουλος, στο "3" ο Καννής, στο "4" ο Μάντζιος και στο "5" ο Ψάλτου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη εκκίνηση στο παιχνίδι προηγούμενοι με 8-3 στο 2΄. Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων δεν άργησε να αφυπνιστεί και με επιμέρους 10-4 βρέθηκε μπροστά με βραχεία κεφαλή (13-12). Ο Ψάλτου ήταν εξαιρετικός σε όλο το δεκάλεπτο τελειώνοντας φάσεις στο ζωγραφιστό αλλά και αξιοποιώντας τους συμπαίκτες του. Η διαφορά πήγε στο +7 (20-13), αλλά ο Αριστοτέλης Φλώρινας με σερί 4-0 διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου (20-17 στο 10΄).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου ο Νικολόπουλος έγινε δημιουργός μοιράζοντας 3 ασίστ στους συμπαίκτες του. Με υποδειγματικό pick and roll με τον Μάντζιο, ο ψηλός του ΑΓΣ Ιωαννίνων τελείωσε με short roll με το δεξί χέρι τη φάση (25-21), εν συνεχεία ο Μπαζάκας ευστόχησε για τρεις μετά από ασίστ του Νικολόπουλου, με τον τελευταίο να βγάζει μία ακόμα τελική πάσα, στον Καννή αυτή τη φορά, ο οποίος χτύπησε στον αιφνιδιασμό (30-21). Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα προέκυψε δια χειρός Καννή, με σουτ πίσω από τα 6.75 σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό (33-21). Οι Μακεδόνες είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν και επέστρεψαν δυναμικά καθώς με επιμέρους 15-5 το σκορ έγινε 38-36. Τελικά στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρισκόταν μπροστά με 43-38 μετά από 2 εύστοχες βολές του Νικολόπουλου και ένα τρίποντο του Καννή.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου Καννής και Πεταλωτής είχαν τους 5 πρώτους πόντους των ομάδων τους (48-43). Λίγο αργότερα το +9 του ΑΓΣ Ιωαννίνων (52-43) έγινε +3 μετά από 6-0 σερί της Φλώρινας (52-49 στο 25΄). Ο Πεταλωτής έκανε όλη τη δουλειά επιθετικά για τους Μακεδόνες. Ο Γυφτάκης με 5 μαζεμένους πόντους, τους πρώτους του στον αγώνα, έκανε λίγο αργότερα το 57-51. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να έχει διαφορά 5 πόντων (61-56 στο 30΄).

Με επιμέρους 7-2 οι παίκτες του coach Τσουκανέλη έφεραν τη διαφορά ξανά στο +10 (68-58 στο 32΄). Ο Αριστοτέλης Φλώρινας βρήκε τον τρόπο όχι μόνο να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά να προσπεράσει κιόλας με επιμέρους 13-2 κάνοντας το 70-71 3΄ 14΄΄ πριν τη λήξη. Ο νεαρός Γιώργος Παππάς ήταν από τα πρόσωπα της τελευταίας περιόδου καθώς βοήθησε σημαντικά με την ενέργειά του. Με 3 δικούς του πόντους η ομάδα του ανέκτησε την πρωτοπορία (73-71). Ο ηγέτης των φιλοξενούμενων, Πεταλωτής, με τρίποντο έκανε το 74-73 υπέρ του Αριστοτέλη Φλώρινας. Λίγο πριν το τέλος ο Μπαζάκας ευστόχησε σε δίποντο μετά από όμορφη δημιουργία του Νικολόπουλου κάνοντας το 75-74. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων ο Πεταλωτής πήρε την ευθύνη όμως αστόχησε με το τελικό σκορ να είναι το 75-74 και να δίνει το ροζ φύλλο στους Γιαννιώτες.

Ο Χρήστος Καννής είχε 25 πόντους για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, με τον Ντίνο Νικολόπουλο να προσθέτει 15.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο παρευρέθηκε ο νέος Γενικός Γραμματέας της Ε.Ο.Κ., κ. Νίκος Νικολόπουλος, ο οποίος φυσικά είναι και πατέρας του νέου παίκτη του ΑΓΣ Ιωαννίνων, Ντίνου Νικολόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-38, 61-56, 75-74

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Τσιαπλής

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 15(2), Γυφτάκης 7(1), Μπαζάκας 5(1), Καννής 25(4), Ιωαννίδης, Μάντζιος 9, Παππάς 7, Μητρόπουλος, Ψάλτου 7