Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

Κερκυραϊκός-Μολοσσοί 47-84: Επιβλητικό πέρασμα από την Κέρκυρα με 30αρα Ζήση

Με επιβλητικό τρόπο ξεκίνησαν τη χρονιά οι Μολοσσοί καθώς επικράτησαν σήμερα το μεσημέρι στο νησί των Φαιάκων του Κερκυραϊκού με 84-47 κατακτώντας την παρθενική τους νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Κορυφαίος για τους Γιαννιώτες ο αρχηγός, Δημήτρης Ζήσης, που σταμάτησε στους 30 πόντους. Η ομάδα του Βασίλη Χατζή είχε διψήφιους και τους Ζώτο και Πατραμάνη με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο αρχηγός των Κερκυραίων, Ίσσαρης, είχε 12.

Απόλυτα συγκεντρωμένοι ήταν οι Μολοσσοί από την αρχή του αγώνα καταφέρνοντας να έχουν τα ηνία στο σκορ από το 10΄ με 25-12. Ο Ζήσης τραβούσε το κουπί επιθετικά για τους φιλοξενούμενους με το σκορ να παραμένει σταθερά άνω των 10 και το ημίχρονο να κλείνει στο +15 υπέρ των Μολοσσών (43-28 στο 20΄). Οι Μολοσσοί μετρούσαν ήδη 6 εύστοχα τρίποντα στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά.

Η τρίτη περίοδος ήταν το κομμάτι του αγώνα στο οποίο οι παίκτες του Βασίλη Χατζή "καθάρισαν" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη καθώς με καλή άμυνα και επιμέρους 18-10 έστειλαν τη διαφορά άνω των 20 πόντων (61-38 στο 30΄).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους όμως να συνεχίζουν σε υψηλό τέμπο και μεγάλη συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι (μόλις 9 πόντοι παθητικό στα τελευταία 10 λεπτά). Τελικό σκορ 84-47 με τους Μολοσσούς να ξεκινούν ιδανικά τη χρονιά με μία εύκολη εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-43, 38-61, 47-84

Διαιτητές: Μπουχαγιάρ-Ρούγκας

Κερκυραϊκός (Γεωργίου-Δούκας): Αθανασιάδης 3, Κραβαρίτης 5, Θεοδότος 3, Ρουμελιώτης, Περατινός 2, Ίσσαρης 12, Γογγάκης 5(1), Παπαβλασόπουλος 2, Περούλης 9, Ούστογλου 4, Πετρόπουλος 1, Αλαμάνος 1

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Τσιρώνης 6(2), Κόρδας 3(1), Δημητρακόπουλος, Κακατσίδης 4, Ζήσης 30(4), Ζώτος 11, Πατραμάνης 10, Μάκης 7(1), Γούλας 2, Ιωάννου 9(1), Γκρεκός 2, Σιώζος