Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2021

Θρύλος Ιωαννίνων-Φαίακας Κέρκυρας 74-67: Με το "δεξί" στο πρωτάθλημα το νεανικό σύνολο του Θρύλου Ιωαννίνων (video)

Με το "δεξί" ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ ο νεανικός Θρύλος Ιωαννίνων καθώς επικράτησε με σκορ 74-67 του Φαίακα Κέρκυρας σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι Γιαννιώτες παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με -7 στο ημίχρονο (39-32) κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα τους προς το καλύτερο από την τρίτη περίοδο και μετά φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος του αγώνα ο Κώστας Σκούμπος με 22 πόντους, με τον Δημήτρη Αρβανιτάκη να προσθέτει 15, τον Γιώργο Τζίμα 11 και τον Περικλή Κυράννα 10. Αγιούς με 18 ο καλύτερος των φιλοξενούμενων, με τους Δρακωτό με 13, Γκέκα με 12 και Τσενέμπη με 11 να είναι επίσης διψήφιοι.

Παρά το αρχικό 4-0 με floater του Σκούμπου και καλάθι του Κυράννα στον αιφνιδιασμό, ο Φαίακας Κέρκυρας με σερί 9-0 βρέθηκε μπροστά με 9-4. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Γιαννιώτες άπλωσαν την άμυνα τους σε όλο το γήπεδο προσπαθώντας να προκαλέσουν προβλήματα στο κατέβασμα της μπάλας των φιλοξενούμενων. Οι Κερκυραίοι δε φάνηκαν να επηρεάζονται καθώς έφτασαν ακόμα και σε double score (16-8) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-10, με τον Αρβανιτάκη να νικά το buzzer με εύστοχο σουτ από το ύψος των βολών.

Καλύτερη εικόνα είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος Ιωαννίνων παρά το -9 με το οποίο βρέθηκε πίσω (19-10). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Σκούμπος, ο οποίος πήρε από το χέρι επιθετικά την ομάδα του βοηθώντας τη να μειώσει σε 27-24. Ο πίεση ήταν "δίκοπο μαχαίρι" για τους γηπεδούχους λόγω των αργών επιστροφών με αποτέλεσμα οι Κερκυραίοι να βρίσκουν αρκετά καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Γκέκας έκανε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τους Φαίακες να βρίσκονται στο +7 στο 20΄ (39-32).

Αποφασισμένοι για την ανατροπή παρουσιάστηκαν οι παίκτες του Λευτέρη Κοσμά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Παλιόγλου και Κυράννας ανέβασαν στροφές στην επίθεση με το Θρύλο με επιμέρους 11-2 να περνά μπροστά με 43-41. Οι Γιαννιώτες πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα μετά το αρχικό 4-0. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στη συνέχεια (46-46 στο 25΄) με τους Σκούμπο και Τσενέμπη να ανταλλάσσουν τρίποντα. Οι παίκτες του Δεσύλλα με τρίποντο του Δρακωτού ανέκτησαν την πρωτοπορία (49-46) και πριν το 30΄ έχτισαν ένα +5 (52-47). Ο Θρύλος δεν τα παράτησε και με μικρό σερί 5-0 ισοφάρισε σε 52-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να κρατούν με "νύχια και δόντια" την πρωτοκαθεδρία (63-60 στο 37΄). Με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει ότι απέμεναν μόλις 1΄ 11΄΄ το σκορ ήταν στο 67-62 μετά από καλάθια των Τζίμα και Αρβανιτάκη. Ο Κυράννας έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του (69-62), με τον Αρβανιτάκη με ψυχραιμία από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" να διατηρεί τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα λίγο πριν το τέλος (71-64). Ένα γρήγορο τρίποντο του Δρακωτού προκάλεσε μία μικρή ανησυχία στους γηπεδούχους (71-67), όμως τελικά ο Τζίμας με τρίποντο στο τέλος έβαλε την υπογραφή του στη νίκη με το τελικό 74-67 να δίνει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν στο Θρύλο Ιωαννίνων.

Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Κώστας Σκούμπος με 22 πόντους. Οι 10 από τους 22 ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι με πολύ μυαλωμένο παιχνίδι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο ορισμός του κομβικού παίκτη ήταν ο Γιώργος Τζίμας για τους "πορτοκαλί". Είχε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο όπου κρίθηκε ο τελικός νικητής ενώ συνολικά σημείωσε 11.

Θετικός ήταν και ο Δημήτρης Αρβανιτάκης με 15 πόντους και γενικότερα καλή παρουσία.

Με το σκορ στο 63-60 στο 37΄ ο Θρύλος Ιωαννίνων έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στο τέλος και με επιμέρους 8-4 κατάφερε να κάνει το 71-64 και να γύρει την πλάστιγγα υπέρ του.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 32-39, 52-52, 74-67

Διαιτητές: Καννής-Κληματάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Κοσμάς): Φώτης, Τζίμας 11(1), Κυράννας 10, Σιώμος, Στραγάλης 4, Νικολίτσας, Λυγούρας 2, Αρβανιτάκης 15, Σκούμπος 22(2), Γιουγλής 4, Παλιόγλου 6(1)

Φαίακας Κέρκυρας (Δεσύλλας): Αγιούς 18(1), Δρακωτός 13(3), Γκέκος 12, Κακαρούγκας, Σκούρτης 4, Στεμπάρης 3, Μουρμούρης 6, Τσιανούμης, Τσενέμπης 11(3)