Κυριακή 18 Ιουλίου 2021

Ίκαροι Σερρών-ΑΓΣ Ιωαννίνων 70-57: Πάλεψε αλλά λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο

Μαχητική εικόνα παρουσίασε στο δεύτερο παιχνίδι του στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων ο ΑΓΣ Ιωαννίνων όμως δεν απέφυγε τη 2η του ήττα με σκορ 70-57 από τους Ικάρους Σερρών.

Οι Γιαννιώτες ήταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο του coach Μπέγκα στο πρώτο δεκάλεπτο και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να έχουν τον πρώτο λόγο. Στην αρχή "ταΐστηκε" στο ζωγραφιστό ο Καραθανάσης από τους Γκαντζέλη και Μυλώνη με τον νεαρό ψηλό να τελειώνει υποδειγματικά δύο φάσεις με το αριστερό (4-2). Ο Καραθανάσης είχε κέφια καθώς στο +7 της ομάδας του στο 4΄(12-5) μετρούσε ήδη τους μισούς πόντους. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία μέχρι και το τέλος της περιόδου (18-16 στο 10΄).

Με τον Κωστή να πιέζει τα αντίπαλα guard οδηγώντας τα σε λάθη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, ενώ την ίδια ώρα ο αεικίνητος αριστερόχειρας plamaker των Γιαννιωτών τελείωνε επιτυχημένα ένα όμορφο αριστερό layup κάνοντας το 22-18. Στη συνέχεια ο Γκαντζέλης αξιοποιούσε τους συμπαίκτες του μοιράζοντας ασίστ, με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να διατηρεί αυτό το +4 στο 14΄ (26-22). Καραθανάσης και Χατζόπουλος έδιναν επικές μάχες στις δύο ρακέτες, με τους Ικάρους να βρίσκουν τις απαντήσεις και να φέρνουν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (30-30). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι και το 20΄ στο σκορ με τους Μακεδόνες να έχουν ισχνό προβάδισμα δύο πόντων στο ημίχρονο (35-33).

4 μαζεμένοι πόντοι του Καραθανάση ήταν ικανοί ώστε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων να πάρει ξανά τα ηνία με 37-36 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο ψηλός των Γιαννιωτών ήταν το σημείο αναφοράς σε άμυνα και επίθεση. Το 41-39 με το οποίο βρισκόταν μπροστά το σύνολο του coach Μπέγκα έγινε πολύ γρήγορα 49-39 υπέρ των Ικάρων, μετά από σερί 10-0 το οποίο έτρεξαν τιμωρώντας την κακή άμυνα των Γιαννιωτών. Το time out που κάλεσε ο coach του ΑΓΣ Ιωαννίνων αφύπνισε τους παίκτες του καθώς μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν με επιμέρους 7-4 να μειώσουν σε 53-48 στο 30΄.

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαφορετική ιστορία παρά το καλό ξεκίνημα των Γιαννιωτών. Ο Κωστής με νέο κλέψιμο και εξαιρετικό καλάθι και φάουλ σημείωσε έμμεσο τρίποντο μειώνοντας σε 55-51, ενώ αργότερα σε παρόμοια φάση έκλεψε για ακόμα μία φορά τη μπάλα και με παλικαρίσιο καλάθι μπροστά στον κατά πολύ ψηλότερο Χατζόπουλο διατήρησε την ομάδα του στο -4 (57-53). Οι Ίκαροι δυσκόλεψαν τον ΑΓΣ Ιωαννίνων με την καλή τους άμυνα και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-53 στο 35΄). Γιαννιώτικο καλάθι ήρθε μετά από αρκετή ώρα με ένα όμορφο drive του Γκαντζέλη (66-55). Η προσπάθεια των παικτών του coach Μπέγκα δεν έφτασε καθώς οι Ίκαροι με καλάθια των Καπετάκη και Ντωνέ τελείωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι (70-55). Τελικό σκορ 70-57 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων παρά την προσπάθεια να ηττάται στο δεύτερο αγώνα του και τους Ικάρους να διπλασιάζουν τις νίκες τους στο τουρνουά.

Επόμενο παιχνίδι αύριο στις 18:30 απέναντι στον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-33, 53-48, 70-57

Διαιτητές: Κωνής-Αναστασιάδης

Ίκαροι Σερρών (Μπίλιος): Αστερίου, Μπανάβας, Τσιώλης, Ανδρικάκης 2, Θεοφανίδης 3, Κακλίδης 9, Χατζόπουλος 22(1), Καραπέπερας 3, Ντώνες 9(1), Μιντσώκης 4, Καπετάκης 18(4), Φραγκούλης.

ΑΓΣΙ (Μπέγκας): Τζώρτζης, Κωστής 10, Γεωργιτζής 4, Φωτιάδης, Μυλώνης 3, Μήτταρης 7, Δήμου, Καραθανάσης 19, Τσόλης Γ. 1, Γκαντζέλης 11, Τσόλης Ν. 2, Νάκος.