Δευτέρα 19 Ιουλίου 2021

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής 57-67: Πλήρωσε τα λάθη, κέρδισε πολύτιμες εμπειρίες

Την 3η του ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων από τον Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής με σκορ 67-57 στη Β΄ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων στη Θεσσαλονίκη.
Παρά το γεγονός ότι πραγματοποίησε ένα καλό πρώτο ημίχρονο όπου είχε τα ηνία σε όλη του τη διάρκεια όντας μάλιστα μπροστά με 36-34 στο 20΄, στο τρίτο, κατά κύριο λόγο, αλλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα γιαννιώτικα λάθη ήταν πολλά με αποτέλεσμα οι Μακεδόνες με επιμέρους 33-21 να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα καθώς με δύο καλάθια του Μήτταρη έπειτα από ασίστ των Κωστή και Γκαντζέλη προηγήθηκε με 4-0. Ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής απάντησε με σερί 5-0 προσπερνώντας (5-4), όμως οι παίκτες του coach Μπέγκα δεν πτοήθηκαν και με επιμέρους 8-1 και πρωταγωνιστή τον Καραθανάση ανέκτησαν την πρωτοκαθεδρία και μάλιστα με double score (12-6). Μήτταρης, Μυλώνης και ο Κωστής με την ενέργεια και το πάθος του ήταν καθοριστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο βοηθώντας την ομάδα τους να διατηρεί σταθερά ένα +5 (18-13). Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 19-17 υπέρ των Γιαννιωτών.

Αποφασισμένος παρουσιάστηκε στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής καθώς με επιμέρους 9-4 βρέθηκε μπροστά με 26-23 στο 15΄. Η άμυνα ζώνης του coach Παναγιωτόπουλου έβαλε δύσκολα στους Γιαννιώτες, οι οποίοι όμως κατάφεραν να μη χάσουν την επαφή με το σκορ. Μήτταρης, Γκαντζέλης και Μυλώνης με επιμέρους 7-2 έδωσαν ξανά στο σύνολο του Χρήστου Μπέγκα τα ηνία με 30-28. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου η μπάλα ακούμπησε κατά βάση στον Καραθανάση προκειμένου να τελειώσει φάσεις στο low post με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να χτίζει ακόμα και +6 (36-30). Οι παίκτες του Παναγιωτόπουλου με μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 36-34 στο 20΄.

Διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο με τα λάθη των Ηπειρωτών να είναι πολλά και μαζεμένα. Ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής πίεσε πολύ τα guard του ΑΓΣ Ιωαννίνων αναγκάζοντάς τα να υποπέσουν σε λάθη. Με σερί 12-0 κατάφερε όχι μόνο να προηγηθεί αλλά και να οικοδομήσει διαφορά 10 πόντων (46-36) μη επιτρέποντας στους παίκτες του coach Μπέγκα να σημειώσουν κάποιο καλάθι για περίπου 5΄. Το αρνητικό αυτό σερί ήρθε να διακόψει καλάθι του Καραθανάση (46-38). Εν συνεχεία Μυλώνης με δίποντο και Μήτταρης με έμμεσο τρίποντο μείωσαν στο -5 (48-43). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-43.

Με τον Γκαντζέλη να ευστοχεί σε δίποντο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μείωσε στους 4 (49-45) στο 31΄. Ένα νέο νεκρό διάστημα των τυπικά γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο και με σερί 10-0 η διαφορά να ξεφύγει εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (59-45). Ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής κρατούσε σφιχτά το προβάδισμα (61-49) όμως οι Γιαννιώτες ήταν "διψασμένοι" προκειμένου να ανατρέψουν την κατάσταση. Με "αιχμές του δόρατος" τους Μήτταρη και Γκαντζέλη, οι οποίοι είχαν και τους 14 πόντους της ομάδας τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά μειώθηκε στους 6 (61-55). Παρά την προσπάθεια η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε καθώς οι Χαλκιδικιώτες έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και με τον Νταραντάνα κλείδωσαν τη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μήτταρης με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ακολούθησε ο Γκαντζέλης με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον Καραθανάση να σημειώνει double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων αύριο κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας στις 16:00.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-34, 43-49, 57-67

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Ηλιόπουλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Τζωρτζης 2, Κωστής 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γεωργίτσης, Φωτειάδης, Μυλώνης 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτταρης 22 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Δήμου, Καραθανάσης 10 (10 ριμπάουντ), Τσόλης Γ., Γκαντζέλης 11(1 τρίποντο, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τσόλης Ν., Νάκος