Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Αίολος Τρικάλων-IBC 74-68: Πλήρωσε το καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο το IBC

πηγή φωτογραφίας: sportrikala.gr

Το IBC γνώριζε εξ αρχής ότι θα έχει δύσκολο έργο απέναντι στον Αίολο, όμως πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις σήμερα το απόγευμα στα Τρίκαλα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 74-68.

Καταστροφικό το 3ο δεκάλεπτο για το σύνολο του Γιάννη Παπαδόπουλου καθώς οι γηπεδούχοι με επιμέρους 26-12 κατάφεραν να κάνουν το -1, με το οποίο ήταν πίσω στη λήξη του ημιχρόνου (36-37), +13 (62-49), τιμωρώντας την άμυνα ζώνης που επέλεξε να παίξει το IBC για μεγάλο διάστημα.

16 πόντους σημείωσε ο Αντώνης Χρύσης, 14 είχε ο Χρήστος Μπάλλας, 11 ο Γιώργος Ξιούρας και 10 ο Νίκος Γεωργάκης. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Μπουργανός με 20, 18 είχε ο Μάκης Θέος και 15 ο Γιώργος Μαυρογιάννης.

Διαβασμένο παρουσιάστηκε το IBC στην αρχή του παιχνιδιού. Ο Ξιούρας σημείωσε το πρώτο καλάθι με σουτ πίσω από τα 6,75 (3-0), όμως ο Αίολος με σερί 6-0 έκανε το 6-3. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά με καλάθι του Μπάλλα και εν συνεχεία με τρίποντο του Γεωργάκη πέρασαν μπροστά με 8-7, για να έρθει ο Χρύσης με έμμεσο τρίποντο να κάνει το 11-7 στο 4΄. Η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου έχοντας το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο του αγώνα κατάφερε ξανά με την τριπλέτα των Μπάλλα, Χρύση και Γεωργάκη να χτίσει ένα +8 (18-10) μετά από 7-3 επιμέρους. Η απάντηση του Αιόλου, μετά το time out του coach Φόρου, ήταν να τρέξει ένα σερί 5-0 και να μειώσει στους 3 (18-15). Ο Μπάλλας ήταν και πάλι όμως εκεί για να κάνει το 20-15. Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με τους Γιαννιώτες μπροστά με 22-18.

Με ένα δύσκολο μπάσιμο του Μαυρογιάννη, ο οποίος τα έβαλε με όλη την άμυνα του IBC, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο (22-20). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ήρθε με τρίποντο του Βάση, μετά από εξαιρετική δημιουργία του Χρύση (25-20). Το πρώτο πρόβλημα όμως δεν άρχισε να έρθει για τον coach Παπαδόπουλο, καθώς ο Μπάλλας υπέπεσε στο 3ο προσωπικό του φάουλ και ενώ λίγο νωρίτερα είχε φέρει την ομάδα του στο +7 (27-20). Η έλλειψη ενός κλασσικού center έφερε προβλήματα για τους Γιαννιώτες καθώς ο πολύπειρος Δημήτρης Δέσπος έμεινε ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο στα κυβικά του. Ο 44χρονος αθλητής προκάλεσε πολλά προβλήματα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας 8 πόντους και κατεβάζοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Αρχικά με 2 σερί καλάθια του Δέσπου ο Αίολος μείωσε σε 27-24. Χωρίς τον Μπάλλα στο παρκέ ο προπονητής του IBC γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, με τους Γιαννιώτες να μη χάνουν την πρωτοκαθεδρία και στο 16΄, με γκολ-φάουλ του Χρύση το σκορ έγινε 32-25. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-0 μείωσαν σε 32-29, όμως ο Χρύσης άρχισε να "ζεσταίνεται" επιθετικά και με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +6 (35-29). Οι Τρικαλινοί δεν τα παράτησαν και με σερί 5-0 μείωσαν στον πόντο (35-34). Ο Γιάννης Παπαδόπουλος πέρασε ξανά τον Μπάλλα στο παρκέ για την επίθεση, προκειμένου να ακουμπήσει η μπάλα στο low post. Ο Γεωργάκης με 2/2 βολές έκανε το 37-34, με τον Δέσπο να συνδέεται ξανά με το καλάθι καθώς δεν καταλάβαινε ούτε από το double team των φιλοξενούμενων (37-36). Τελικά το 37-36 υπέρ του IBC έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου αφού ο Ζαφειρούδης αστόχησε σε δύο βολές.

Μια τελείως διαφορετική εικόνα είχε το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Αίολο να βρίσκει τα πατήματα του επιθετικά και το IBC να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Τρικαλινούς ο Μπουργανάς που με 9 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του με επιμέρους 9-2 να πάρει τα ηνία με 45-39. Ο Μαυρογιάννης στη συνέχεια με τρίποντο έκανε το 48-39. Ο coach Παπαδόπουλος δοκίμασε να παίξει με δύο οργανωτές (Ζαφειρούδη-Βάση) προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν τα λάθη, που ήταν πολλά σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα, όμως στην άμυνα επέμενε για αρκετή ώρα στη ζώνη. Ο Αίολος έχει την ποιότητα και τους παίκτες που όταν βρίσκουν το χέρι τους θα τιμωρούσαν τη συγκεκριμένη επιλογή και αυτό σταδιακά έγινε. Ο Ξιούρας έδωσε επιθετική πνοή στο μπλοκαρισμένο επιθετικά IBC με τρίποντο μειώνοντας σε 48-42. Το 4ο φάουλ του Χρήστου Μπάλλα έκρουσε τον καμπανάκι του κινδύνου για την ομάδα του Παπαδόπουλου. Η άμυνα ζώνης του IBC τιμωρήθηκε και οι γηπεδούχοι με δύο νέα τρίποντα από τους Θέο και Μαυρογιάννη έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (54-42 στο 27΄). Οι παίκτες του Φόρου συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +15 (59-44). Το IBC παρότι βρήκε σκορ με το τρίποντο του Ζαφειρούδη, συνέχισε να είναι νωθρό αμυντικά με αποτέλεσμα ο Τεπετίδης με τον ίδιο τρόπο να κάνει το 62-47. Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με 62-49 μετά από 2/2 βολές του Μπάλλα. Οι παίκτες του Φόρου ευστόχησαν σε 6 σουτ από τα 6,75.

Αποφασισμένο να γυρίσει τον αγώνα παρουσιάστηκε το IBC στην τελευταία περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα και το σχήμα που αποτελούνταν από τους Ζαφειρούδη-Βάση-Χρύση-Γεωργάκη-Μπάλλα να κάνει τη διαφορά, οι Γιαννιώτες έτρεξαν σερί 9-0 (με τρία τρίποντα από τους Βάση, Μπάλλα και Χρύση) μειώνοντας σε 62-58. Το σύνολο του Χάρη Φόρου είχε μείνει χωρίς καλάθι για περίπου 4΄, με τον Μάκη Θέο με 2/2 βολές να "σπάει το ρόδι" κάνοντας το 64-58.  Ο Βάσης "ροκάνισε" ξανά στους 4 το τρικαλινό προβάδισμα (64-60), με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά αυτό το πλεονέκτημα των 4 πόντων (66-62 στο 37΄), αφού το IBC με το σκορ στο 66-62 είχε κάποιες βεβιασμένες επιθέσεις και δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Κομβικός στο τέλος του αγώνα ο Μαυρογιάννης, ο οποίος με το χρονόμετρο να δείχνει 1΄45΄΄ για τη λήξη πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, το μοναδικό μάλιστα εντός παιδιάς καλάθι της ομάδας του στην τέταρτη περίοδο, φέρνοντας τον Αίολο σε θέση ισχύος (69-62). Ο Θέος με 2 νέες βολές έκανε το 71-62, με τον Ξιούρα να ευστοχεί σε τρίποντο παίρνοντας και το φάουλ, σημειώνοντας ουσιαστικά ένα τετράποντο και να μειώνει σε 71-66. Η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει για τους φιλοξενούμενους με τον Αίολο Τρικάλων να δείχνει την απαραίτητη ψυχραιμία φτάνοντας στο τελικό 74-68.

Επόμενο παιχνίδι για το IBC στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων την επόμενη Κυριακή 25 Οκτωβρίου, απέναντι στη ΜΕΝΤ.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-37, 62-49, 74-68

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Δόλγυρας-Κοντογιάννης

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Τεπετίδης 4(1), Μπουργανός 20(2), Ζωϊτσάκος 2, Μαυρογιάννης 15(3), Χατζής, Σούλκο 2, Κολότσιος 5(1), Θέος 18(3), Δέσπος 8

IBC (Παπαδόπουλος-Μπάθας): Βάσης 8(2), Ζαφειρούδης 5(1), Χρύσης 16(2), Γεωργάκης 10(2), Σφουγγάρης, Ξιούρας 11(3), Σταμίρης 4, Μπάλλας 14(1)