Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Νίκη Λευκάδας-ΠΑΣ Γιάννινα 69-89: Σαρωτικός και κυρίαρχος ΠΑΣ στην πρεμιέρα

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας-ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Ομάδα με υψηλές βλέψεις και στόχους έδειξε από την πρώτη αγωνιστική της φετινής Α1 ο ΠΑΣ Γιάννινα καθώς ελέγχοντας σχεδόν από την αρχή το ρυθμό του αγώνα κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 89-69.

Ο ΠΑΣ κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Χαρακτηριστικά αξίζει να αναφέρουμε ότι είχε 11 περισσότερα ριμπάουντ (37 έναντι 26 της Νίκης και μάλιστα τα 14 από τα 37 ήταν επιθετικά), τεράστια διαφορά στις ασίστ (26 έναντι 11), λιγότερα λάθη (13 ο ΠΑΣ, 19 η Νίκη), ενώ είχε και 10 κλεψίματα και 5 τάπες (μόλις 5 και 2 αντίστοιχα η ομάδα του Ζαβιτσάνου.)

Κορυφαία σε απόδοση για τις νικήτριες η Samantha Cooper που σημείωσε μεγαλειώδες double double με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ. Άξια συμπαραστάτρια η Αγγελική Βιντσιλαίου με 18 πόντους, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα. Διψήφιες ήταν επίσης η Βανέσα Πανούση με 15 και 7 τελικές πάσες και η Natalie Butler με 10. All around παιχνίδι από την Angela Vendrell με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες. Από πλευράς Νίκης η Samantha Mackay ήταν η καλύτερη με 30 πόντους, με την Snyder να ακολουθεί με 14 και η Πολυμένη 10.

Με ψηλή πεντάδα ξεκίνησε τον αγώνα ο Νίκος Δουβίτσας καθώς είχε στο "1" τη Βανέσα Πανούση, στο "2" την Αγγελική Βιντσιλαίου, στο "3" την Ντίνα Σαρηγιαννίδου, στο "4" τη Samantha Cooper και στο "5" τη Natalie Butler. Το πρώτο μάλιστα καλάθι του ΠΑΣ στη φετινή Α1 ήρθε δια χειρός της Butler. Οι δύο ομάδες μέχρι και το 5΄ ήταν κοντά στο σκορ (11-9 η Νίκη) με πρωταγωνίστριες για τις μεν γηπεδούχες την Mackay για τις δε φιλοξενούμενες την Βιντσιλαίου στο επιθετικό κομμάτι. Λίγο αργότερα με 5 μαζεμένους πόντους της Samantha Cooper ο ΠΑΣ είχε τα ηνία με 18-14, με την Πάφη, ερχόμενη από τον πάγκο, να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων δίνοντας αέρα 7 πόντων στην ομάδα της (21-14). Τελικά οι παίκτριες του coach Δουβίτσα κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 25-17 με την Cooper να μετρά τους 11 από τους 25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα με τρίποντο της Vendrell βρισκόταν μπροστά με 31-25 στο 14΄. Πανούση και Butler ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους με τον ΠΑΣ να φτάνει στο +10 (37-27 στο 16΄). Ο coach Ζαβιτσάνος πήρε time out για να αφυπνίσει τις παίκτριές του και αυτές με σερί 8-0 μείωσαν σε 37-35. Η Πανούση με σουτ από μέση απόσταση έσπασε αυτό το σερί (39-35). Η Cooper φώναξε ξανά παρούσα και με δύο τρίποντα έστειλε την ομάδα της στο +9 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (46-37 στο 20΄).

Με 5 σερί πόντους της Mackay ξεκίνησε η τρίτη περίοδος με τη διαφορά να πέφτει στους 4 (46-42). Ο ΠΑΣ παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και με σερί 8-0 έφτασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (54-42) στο 23΄. Οι Γιαννιώτισσες συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 61-52 στο 28΄. Ένα φοβερό τρίποντο της Mackay από τα 8,5 μέτρα μείωσε σε 61-55, όμως η Βιντσιλαίου αρχικά με δίποντο και η Ντάλα εν συνεχεία με τρίποντο έκαναν το 66-55 υπέρ του ΠΑΣ. Παπαρδέλα και Σαρηγιαννίδου αντάλλαξαν από μία τρίποντη "βόμβα" με το σκορ να είναι 69-58. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-61, καθώς η Mackay ευστόχησε σε ένα απίστευτο τρίποντο πετώντας την μπάλα λίγο μπροστά από το κέντρο.

Με καλάθι της Cooper στο ζωγραφιστό ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με τον ΠΑΣ να φτάνει ξανά στο +10 (71-61). Μπορεί η Νίκη με νέο τρίποντο να μείωσε σε 71-64, όμως το υπόλοιπο της περιόδου ανήκε στις φιλοξενούμενες. Με την Βιντσιλαίου να δημιουργεί και τις ψηλές, Vendrell και Cooper, να τελειώνουν τις φάσεις, ο ΠΑΣ με επιμέρους 10-5 έφτασε σε 81-69 στο 38΄. Cooper και Πανούση συνέχιζαν να βομβαρδίζουν πίσω από τα 6,75 κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη (87-69 στο 39΄). Τελικό σκορ 89-69 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της χρονιάς στο πρωτάθλημα.
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα εντός έδρας, στις 25 Οκτωβρίου, απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 37-46, 61-69, 69-89

Διαιτητές: Καρακάσης-Μακρόπουλος-Μαρινάκης

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Bessolo 5(1), Σπηλιώτη 2, Πολυμένη 10(2), Μαγκλάρα 5, Παπαρδέλα 3(1), Κερασοβίτη, Mackay 30(4), Snyder 14(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 15(1/4 τρίποντα, 4/12 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Σαρηγιαννίδου 3(1/1 τρίποντα, 5 ριμπ.), Ντάλα 3(1/3 τρίποντα), Κατσαμούρη, Cooper 28(3/7 τρίποντα, 9/13 δίποντα, 1/3 βολές, 15 ριμπ.), Βιντσιλαίου 18(7/11 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Vendrell 9(1/2 τρίποντα, 3/8 δίποντα, 8 ριμπ., 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες), Πάφη 3(1/1 τρίποντο), Χρηστάκη, Butler 10(4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπ. 2 τάπες)