Σάββατο 3 Οκτωβρίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 73-63: Φιλική νίκη με απολαυστικό δεύτερο ημίχρονο

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας

Ένας εξαιρετικός ΠΑΣ Γιάννινα παρουσιάστηκε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων καθώς επικράτησε του Παναθηναϊκού με 73-63 στο πρώτο από τα δύο φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας που θα δώσουν οι δύο ομάδες αυτό το Σαββατοκύριακο.

Παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο οι "πράσινες" της Έλενας Καπογιάννη είχαν καταφέρει να προηγούνται με +6 (35-29), οι γηπεδούχες βελτίωσαν εν πολλοίς την εικόνα τους στα δεύτερα 20 αγωνιστικά λεπτά και με επιμέρους σκορ 44-28 κατάφεραν να φτάσουν στη φιλική επικράτηση. Όλα τα λεφτά η Vanessa Panousis με 22 πόντους για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, με την Αγγελική Βιντσιλαίου να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώνει τον αγώνα με 17 πόντους, την Samantha Cooper να συνεχίζει τις εντυπωσιακές τις εμφανίσεις με 15 πόντους και την αρχηγό, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, να πραγματοποιεί την καλύτερή της εμφάνιση μετά την επιστροφή της από τον τραυματισμό έχοντας 12. Λολίτα Λύμουρα με 16 πόντους και Chastity Reed με 14 αυτές που ξεχώρισαν από τις φιλοξενούμενες.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα και καμία δεν μπορούσε να χτίσει κάποια αξιόλογη διαφορά. Στο 6΄ υπήρχε απόλυτη ισορροπία (13-13), ενώ ο Παναθηναϊκός με την Λύμουρα να είναι εξαιρετική στο ρόλο της floor general και να περνούν οι περισσότερες επιθέσεις από τα χέρια της και τις Reed και Morgan να έχουν μαζί 14 πόντους, βρέθηκε μπροστά με 22-19 στο τέλους του πρώτου δεκαλέπτου. Η Panousis έδειξε από νωρίς ότι βρισκόταν σε καταπληκτική μέρα επιθετικά έχοντας τους 13 από τους 19 πόντους της ομάδας της.

Στη δεύτερη περίοδο επικράτησε η νευρικότητα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται υπερβολικά να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Ο ΠΑΣ με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 24-22, το σκορ στο 16΄ ήταν 24-24, με τον μεν ΠΑΣ Γιάννινα να έχει δύο καλάθια εντός παιδιάς και το δε Παναθηναϊκό μόλις 1. Η επιστροφή της Λύμουρα στο παρκέ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι φιλοξενούμενες με επιμέρους 13-5 κατάφεραν να έχουν ένα καλό προβάδισμα 6 πόντων στο 20΄ (35-29).

Με σερί 5-0 των γηπεδούχων ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πέφτει στους 2 (34-32). Ο ΠΑΟ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί επιθετικά την παρουσία της Houston στο ζωγραφιστό, με την Αμερικανίδα center να είναι ιδιαίτερα δραστήρια παίρνοντας αρκετές επιθέσεις. Οι παίκτριες της Καπογιάννη κατάφεραν να διατηρούν τα ηνία στο σκορ (41-36), όμως ο ΠΑΣ πίεσε ψηλά στο γήπεδο, έστησε τις παγίδες οδηγώντας τον αντίπαλο σε λάθη και κατάφερε λίγο αργότερα να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (42-42). Μέχρι και λίγο πριν το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στην άλλη καθώς κάθε φορά που ο ΠΑΣ σκόραρε, ο Παναθηναϊκός έβρισκε τη λύση στην επίθεση (47-45). Η Λύμουρα με 6 σερί πόντους δεν άφηνε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν (53-51), όμως η Βιντσιλαίου άλλαξε άρδην την εικόνα της στο τρίτο δεκάλεπτο βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα της να χτίσει ένα +6 στο 30΄ (58-52). Η 22χρονη guard σημείωσε τους 10 από τους 17 πόντους της στην τρίτη περίοδο, ενώ ήταν καθοριστική στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου καθώς με 7΄΄ να μένουν διέσχισε το γήπεδο, τράβηξε δύο αντιπάλους πάνω της και την κατάλληλη ώρα πάσαρε στην Cooper η οποία με εύστοχο τρίποντο από τις 45 μοίρες διαμόρφωσε το 58-52.

Ο ΠΑΣ είχε τον πρώτο λόγο και στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά. Σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου διατηρούσε σταθερά τη διαφορά στους 8-9 πόντους (66-57 στο 35΄), "φλερτάροντας" με το διψήφιο προβάδισμα. Λίγο αργότερα η Panousis με μεγάλο τρίποντο έκανε το 69-61, με την Cooper με 2/2 βολές να δίνει τον αέρα 10 πόντων στην ομάδα της (71-61). Η μοναδική άσχημη στιγμή ήταν ο τραυματισμός της Colby Morgan για τον Παναθηναϊκό και μένει να δούμε αν θα είναι έτοιμη για το αυριανό φιλικό. Τελικό σκορ 73-63 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να πανηγυρίζει μία σπουδαία φιλική νίκη. Το ραντεβού των δύο ομάδων ανανεώθηκε για αύριο το μεσημέρι στις 15:00 στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό τεστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 29-35, 58-52, 73-63

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Χούλη, Panousis 22(4), Σαρηγιαννίδου 12, Ντάλα, Κατσαμούρη 5, Cooper 15(3), Βιντσιλαίου 17, Vendrell 2, Πάφη, Χρηστάκη

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Reed 14, Morgan 8(1), Χελιώτη 2, Μούλη 3, Λύμουρα 16(3), Καλαμπάκου 5, Κωτούλα, Σκουμπάκη 2, Δίελα 5, Ζιάκα, Παναγιωτοπούλου, Houston 8