Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 65-71: Πήρε την άτυπη ρεβάνς ο Παναθηναϊκός

φωτογραφία: Νίκος Ζήνας

Άτυπη ρεβάνς πήρε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο Παναθηναϊκός της Έλενας Καπογιάννη επικρατώντας με 71-65 του ΠΑΣ Γιάννινα σε ένα παιχνίδι όπου η ένταση και το πάθος θύμισαν επίσημους αγώνες.

Πρώτη σκόρερ ξανά για τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν η Αγγελική Βιντσιλαίου με 19 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε η Samantha Cooper. Σε μεγάλη μέρα οι δύο ψηλές Αμερικανίδες των "πρασίνων" που είχαν μαζί τους 51 από τους 71 πόντους, με την Sharon Houston να κλέβει την παράσταση με 31 και την Chastity Reed να έχει 20.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα καθώς ο Παναθηναϊκός επέβαλε το ρυθμό του καταφέρνοντας να προηγηθεί με 10-0 στα πρώτα λεπτά. Η Morgan εξ΄ αρχής αποτέλεσε πονοκέφαλο για τον Νίκο Δουβίτσα με τον Παναθηναϊκό να ακουμπά συνεχώς τη μπάλα σε αυτήν. Οι γηπεδούχες είχαν μεγάλη δυσκολία να βρουν τις λύσεις επιθετικά, απόρροια και της καλής άμυνας των αντιπάλων. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα της Καπογιάννη στο +12 (22-10).

Με την Houston να συνεχίζει να κυριαρχεί το πράσινο προβάδισμα έφτασε στο +17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (27-10). Τότε ήταν που ο ΠΑΣ έδειξε να έχει σφυγμό καθώς με σερί 8-0 μείωσε τη διαφορά κάτω από τους 10 (27-18 στο 14΄) αναγκάζοντας την Έλενα Καπογιάννη να καλέσει time out. Ο ΠΑΣ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο ρίχνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά με την Βινστιλαίου "αιχμή του δόρατος" στην επίθεση (33-27). Τελικά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 37-29.

Η συνέχεια του αγώνα θύμισε πάρα πολύ το χθεσινό ματς με τις παίκτριες του Δουβίτσα να καταφέρνουν σταδιακά να ανατρέπουν την κατάσταση. Αρχικά με σερί 7-0 μείωσαν στον πόντο (37-36) και λίγο αργότερα με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Samantha Cooper πήραν τα ηνία για πρώτη φορά με 42-41. Οι εναλλαγές στην πρωτοπορία έδιναν και έπαιρναν με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 48-48 λίγο πριν το ξέσπασμα του ΠΑΣ. Σαρηγιαννίδου και Vendrell με δύο τρίποντα έδωσαν αέρα 4 πόντων στην ομάδα τους (54-50), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 56-53 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 32΄ ο ΠΑΣ συνέχιζε να διατηρεί ένα +6 (61-55), όμως οι φιλοξενούμενες βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν καθώς με σερί 5-0 μείωσαν στον πόντο (61-60). Ένα καλάθι της Βιντσιλαίου έκανε το 63-60 όμως ο Παναθηναϊκός με δικό του 7-0 σερί ανέκτησε τα ηνία στο σκορ (67-63). Λύμουρα και Μούλη ήταν καθοριστικές για την ανατροπή. Τελικά ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τέλους φτάνοντας στη νίκη με  71-65.

Πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα στρέφει την προσοχή του στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν που είναι την επόμενη Κυριακή 11 Οκτωβρίου απέναντι στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου για τη Β΄ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 29-37, 56-53, 65-71

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Πανούση 6(1), Σαρηγιαννίδου 8(2), Ντάλα 8(2), Κατσαμούρη 4, Cooper 16(2), Βιντσιλαίου 19(1), Vendrell 4(1), Χρηστάκη

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Reed 20, Χελιώτη 2, Μούλη 6, Λύμουρα 2, Καλαμπάκου 5(1), Κωτούλα 3(1), Δίελα 2, Houston 31