Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Αίας Άρτας-Θρύλος Ιωαννίνων 71-59: Κυρίαρχος Αίας στο δεύτερο ημίχρονο και πρώτο ροζ φύλλο

Σημαντικός αγώνας διεξήχθη σήμερα στο Τ9 Άρτας ανάμεσα σε Αίαντα Άρτας και Θρύλο Ιωαννίνων, με την ομάδα του Χάρη Παπάζογλου να φτάνει στη νίκη με 71-59. Ο Αίας μπορεί να είχε αγωνιστεί και στην 1η αγωνιστική, όμως το ματς με τον Φαίακα δεν είχε ολοκληρωθεί ποτέ λόγω του προβλήματος με την ηλεκτροδότηση στο γήπεδο. Για τον Θρύλο ήταν η πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα μετά την αναβολή της προηγούμενης εβδομάδας στο γιαννιώτικο ντέρμπι με τους Μολοσσούς.

Οι Αρτινοί ευτύχησαν να έχουν σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες. Ο Γιώργος Ζήκος άγγιξε το double double με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ να έχει 13 μαζί με 6 ριμπάουντ και τον Παντελή Κώστα να προσθέτει 11.

Ο Μάριος Μιχαήλ στην επανεμφάνισή του στα παρκέ της ΕΣΚΑΒΔΕ ήταν ο καλύτερος του Θρύλου με 21, με τον Καραγιάννη να είναι επίσης διψήφιος με 11. Πολλές οι απουσίες για την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου καθώς δεν αγωνίστηκαν συνολικά 6 παίκτες: Θεοχάρους, Τζοβάρας, Ντρίτσος, Ντόντης, Σπύρου και Γιώτης δεν ήταν στη διάθεση του προπονητή των Γιαννιωτών εξαιτίας του φόβου της πανδημίας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με +5 (11-6) με τον Θρύλο με σερί 5-0 και "επιθετικό όπλο" τον Μιχαήλ να ισοφαρίζει σε 11-11. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν σερί 9-0 με πρωταγωνιστή τον Κώστα (20-11). Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-16, με τον Θρύλο να μαζεύει το προβάδισμα των Αρτινών.

Οι Γιαννιώτες συνέχισαν από εκεί που το άφησαν στο τέλος της πρώτης περιόδου, καθώς με επιμέρους 14-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 30-22, με τους Μιχαήλ και Καραγιάννη να κάνουν τη δουλειά επιθετικά. Οι παίκτες του Παπάζογλου δεν πτοήθηκαν καθόλου και με όπλο την καλή άμυνα κατάφεραν να τρέξουν σερί 8-0 ισοφαρίζοντας σε 30-30. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Αία να έχει ένα +4 (42-38) με τον Ζήκο να κάνει τη δουλειά στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο φρέσκοι και με σερί 5-0 "έχτισαν" ένα +9 (47-38). Μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου διατηρούσαν σε αυτά τα επίπεδα τη διαφορά, καταφέρνοντας μάλιστα με καλάθι του Αποστόλη Παπαμιχαήλ να φτάσουν και σε διψήφιο προβάδισμα (53-42 στο 30΄).

Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά κύλισαν με τον Αίαντα να έχει σταθερά τα ηνία και μάλιστα με διαφορές άνω των 10 πόντων. Τελικό σκορ 71-59 με τους παίκτες του Παπάζογλου να πανηγυρίζουν το πρώτο ροζ φύλλο της φετινής σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 30-30, 53-42, 71-59

Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς

Αίας Άρτας (Παπάζογλου-Τάτσης): Λιαπατάς, Αποστολάκης, Ζήκος 17 (8/14 δίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπ.), Μητρογιάννης, Κώστας 11 (2/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ., 2 ριμπ.), Τσιλιγιάννης 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπ., 4 ασίστ), Ζολώτας 8 (3/6 δίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπ.), Παπαμιχαήλ Αλ. 13 (6/10 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπ., 2 ασίστ), Παπαρούνης 5 (1/8 τρίποντα, 1/2 δίποντα. 6 ριμπ.), Παπαμιχαήλ Απ. 9 (1/3 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 4 ασίστ, 3 ριμπ.), Καρανίκας 2 (2/2 βολές), Παπαχρήστος 2 (1/1 δίποντο)

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος-Ντούγιας): Μιχαήλ 21(4), Βαρδής 2, Σιαραψής 5(1), Παπαζυγούρας, Καραγιάννης 11, Κονταξής 6, Μπάρκας 8, Στραγάλης 6