Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Νικόπολη-Φαίακας Κέρκυρας 59-56: Σπουδαία νίκη για τους Πρεβεζιάνους σε συγκλονιστικό παιχνίδι

πηγή φωτογραφίας: Άντα Ζιώγα-gosports.gr

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε η Νικόπολη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας επί του Φαίακα Κέρκυρας με 59-56, σε ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι και το τέλος του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε όλη τη διάρκεια κοντά στο σκορ.

Τσιτσώνης με 16 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Πρεβεζιάνων, με τον Βασιλειάδη να προσθέτει 13 και τον Δούβλη 12. Ο τελευταίος μάλιστα ήταν καθοριστικός στη σημερινή νίκη καθώς με δύο δικά του καλάθια στο τέλος σφραγίστηκε η κατάκτηση του ροζ φύλλου. Από πλευράς Φαίακα Τσιτσές, Βαμβακούσης και Τσενέμπης είχαν από 13.

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (5-4 στο 5΄), με τους γηπεδούχους, με τον Τσιτσώνη κινητήριο μοχλό επιθετικά, να τρέχουν επιμέρους 9-1 χτίζοντας ένα +9 (14-5). Ο πολύπειρος σκόρερ είχε τους 9 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Ο Φαίκας με μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 14-9, με το δεκάλεπτο να λήγει με 16-9, μετά από 2/4 βολές του Βασιλειάδη.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο για τον Φαίακα, ο οποίος με σερί 8-0 πήρε τα ηνία με βραχεία κεφαλή (17-16). Στο 15΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (19-19) για να εμφανιστεί ο Βασιλειάδης επιθετικά, βοηθώντας την ομάδα του με επιμέρους 10-6 να βρεθεί μπροστά με 29-25 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε με το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε και το τρίτο. Οι Φαίακες με σερί 6-0 ανέκτησαν την πρωτοπορία με 31-29. Οι παίκτες του coach Νιάκα "χτύπησαν" στο ανοικτό γήπεδο τιμωρώντας τις αργές επιστροφές των γηπεδούχων καταφέρνοντας στο 24΄ να διατηρούν ένα +5 (36-31). Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι Κερκυραίοι ήταν μπροστά με 38-35, όμως η Νικόπολη, με επιμέρους 6-2 και πρωταγωνιστή ξανά τον Βασιλειάδη, βρέθηκαν προσπέρασαν με 41-40 στο 30΄.

Το ίδιο μοτίβο με τα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα επαναλήφθηκε και στο τελευταίο, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά τον τρόπο να ανακτήσουν το προβάδισμα (49-43 στο 34΄). 5-0 σερί ήταν η απάντηση των παικτών του Πολίτη, οι οποίοι μείωσαν στον πόντο (49-48), με τον Φαίακα να μην τα παρατάει και με δίποντο να παραμένει μπροστά (51-48). Ένα τρίποντο των γηπεδούχων έφερε το παιχνίδι στα ίσια (51-51), ενώ οι δύο ομάδες βρήκαν ξανά το δρόμο για το καλάθι στις επόμενες επιθέσεις τους (53-53 περίπου 2΄ πριν το τέλος). Τελικά ήρθε ο Δούβλης και με δύο καθοριστικά καλάθια έδωσε αέρα 4 πόντων στη Νικόπολη (57-53 1΄ 36΄΄πριν το τέλος). Ο Τσιτσώνης ήταν αυτός που με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (59-53). Το τελικό 59-56 διαμορφώθηκε έπειτα από τρίποντο Τσενέμπη στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 29-25, 41-40, 59-56

Διαιτητές: Ζέρβας-Τσώλης

Νικόπολη (Πολίτης): Μίχος 4, Τζίμας, Ζήκας 5, Τσιτσώνης 16(4), Παππάς Γ. 4, Ζαλοκώστας, Βασιλειάδης 13(2), Μούσγας, Παππάς Ι., Αντύπας 5(1), Δούβλης 12, Παπαχρήστος

Φαίακας Κέρκυρας (Νιάκας): Τσιτσές 13, Κονοφάγος, Τσενέμπης Γ. 1, Αλεξάκης 9, Σκούρτης, Νικομάνης, Κάζογλου 7, Βαμβακούσης 13, Τζιανούμης, Τσενέμπης Λ. 13(2), Στεμπάρι