Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Ιόνιος-Νικόπολη 70-68: Συγκλονιστικό παιχνίδι με νικητή τον Ιόνιο μετά από δύο παρατάσεις

Ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας ανάμεσα σε Ιόνιο και Νικόπολη με τους Φαίακες να φτάνουν στη νίκη με σκορ 70-68 έπειτα από δύο παρατάσεις.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Στέφανος Νεδέλκος με 28 πόντους, με τον Παναγιώτη Μαγκανά να προσθέτει 13. Τσιτσώνης με 17 ο καλύτερος των Πρεβεζιάνων, με τους Ζήκα και Αντύπα να έχουν από 11.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νίκόπολη είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ (16-15 στο 10΄) με τον Ντίνο Τσιτσώνη να πυροβολεί ασταμάτητα έχοντας τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Ο Ιόνιος βελτίωσε την αμυντική του εικόνα δεχόμενος μόλις 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον αρχηγό του, Στέφανο Νεδέλκο, κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά με 32-28.

Τον πρώτο λόγο είχαν οι παίκτες του Παναγιώτη Κοντογιάννη και στη συνέχεια του αγώνα χτίζοντας διαφορά 7 πόντων στο 30΄ (47-40). Το σκορ ήταν χαμηλό με τις ομάδες να είναι επηρεασμένες, όπως είναι λογικό, από την μεγάλη αγωνιστική απραξία. Το σύνολο του Πολίτη βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι παίζοντας εξαιρετική άμυνα (μόλις 8 πόντοι παθητικό στην τέταρτη περίοδο). Με επιμέρους 15-8 κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (55-55 η κανονική διάρκεια).

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο με το επιμέρους σκορ να είναι μόλις 8-8. Παρόλα αυτά ο Ιόνιος είχε τον τρόπο για να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου ροζ φύλλου της χρονιάς με σκορ 70-68, στη δεύτερη παράταση που χρειάστηκε να παίξουν οι δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-28, 47-40, 55-55, 63-63 (1η παράταση), 70-68 (2η παράταση)

Διαιτητές: Θώμος-Ρούγκας

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσσύλας): Νεδέλκος 28(5), Γεωργακόπουλος, Σπιτιέρης 9, Παπαγκίκας 3(1), Μαγκανάς 13(1), Περούλης 7, Καντας 4, Παπαδόπουλος 6

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Ζήκας 11(1), Τσιτσώνης 17(5), Παπαχρήστος 9, Ζαλοκώστας 9(3), Παππάς Ιωάνν. 4, Δούβλης 7, Παππάς Ιάσων, Αντύπας 11(3)