Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ίκαροι Τρικάλων 68-78: Μέτρησε δυνάμεις απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο

Ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων ο ΑΓΣ Ιωαννίνων απέναντι στον Ίκαρο Τρικάλων, ομάδα Β΄ Εθνικής, γνωρίζοντας την ήττα με 78-68.

Οι Γιαννιώτες έδειξαν καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 27-12 κατάφεραν να έχουν το προβάδισμα με +9 στο ημίχρονο (44-35). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν εν πολλοίς την εικόνα τους στη συνέχεια του αγώνα, εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης και την αστοχία των παικτών του Τσουκανέλη, και με επιμέρους 43-24 κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 78-68.

Οι παίκτες του Κώστα Σδράκα ξεκίνησαν με εντυπωσιακή ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75 έχοντας το προβάδισμα με 13-4. Η διψήφια διαφορά παρέμενε περίπου 4΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (19-8), όμως οι γηπεδούχοι, με τον Ιωακειμίδη να έχει σωστές αποφάσεις στο παρκέ όντας πολύ μεστός και με τον Μάντζιο να τελειώνει φάσεις στο ζωγραφιστό, κατάφεραν να μειώσουν σε 23-17 στο 10΄.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αναμφίβολα το καλύτερο κομμάτι του φιλικού αγώνα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Αρχικά με επιμέρους 9-1 πήρε το προβάδισμα με 26-24 στο 14΄. Στη συνέχεια με επιθετικό κρεσέντο του Καννή (10 μαζεμένοι πόντοι) οι Γιαννιώτες έχτισαν ένα +6 (36-30) καταφέρνοντας να κλείσουν το ημίχρονο με 44-35.

Εμφανώς βελτιωμένη εικόνα είχαν οι Ίκαροι στο τρίτο δεκάλεπτο καταθέτοντας διαπιστευτήρια της ποιότητάς τους. Βέβαια στα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη με πρωταγωνιστή τον Μάντζιο (6 σερί πόντοι) είχαν κατορθώσει να προηγηθούν ακόμα και με 15 (50-35 στο 23΄), όμως οι Τρικαλινοί με επιμέρους 20-5 ισοφάρισαν σε 55-55 στο 30΄.

Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά ανήκαν στους φιλοξενούμενους οι οποίοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ χτίζοντας αρχικά στο 33΄ ένα +9 (67-58). Η ομάδα του coach Τσουκανέλη έκανε την προσπάθειά της να γυρίσει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού μειώνοντας σε 71-65 στο 37΄ όμως οι Ίκαροι ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 44-35, 55-55, 68-78

Διαιτητές: Βίνης-Καννής

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Γιωτάκης, Σιδηρόπουλος, Νταβουλτζόπουλος 12, Κολότσιος 3, Καννής 13(2), Αντωνίου 7, Ιωακειμίδης 16, Αποστολίδης, Μάντζιος 17, Αρβανιτάκης, Φίλιος