Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Δάφνη Αγίου Δημητρίου-ΠΑΣ Γιάννινα 52-56: Άλλος ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο και πρόκριση στα προημιτελικά

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να φανταστεί ο ΠΑΣ Γιάννινα στη νέα μπασκετική σεζόν καθώς σήμερα το μεσημέρι επικράτησε στην Αθήνα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 56-52 παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΠΑΣ παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 33-25 στο ημίχρονο, κατάφερε να πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά και με επιμέρους 31-19 να φτάσει στο τελικό 56-52 και την κατάκτηση του πρώτου ροζ φύλλου της χρονιάς.

Η αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 17-8 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (33-25 στο 20΄).

Άλλη εικόνα παρουσίασε η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με όπλο την εξαιρετική άμυνα κατάφερε με επιμέρους 20-6 να πάρει τα ηνία με 45-39 στο 30΄. Ο ΠΑΣ διατήρησε με ψυχραιμία το προβάδισμα φτάνοντας στο τελικό 56-52.

Πρώτη σκόρερ η Samantha Cooper με 20 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε η Αγγελική Βιντσιλαίου. Παρθενική εμφάνιση για το νέο μεταγραφικό απόκτημα Natalie Butler.

Επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά θα είναι ο ΠΑΟΚ, στο Κλειστό Γυμναστήριο της Πυλαίας στις 23/12.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 33-25, 39-45, 52-56

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λαμπίρης

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Panousis 7(1), Σαρηγιαννίδου 3, Ντάλα 2, Cooper 20(1), Βιντσιλαίου Α. 17, Vendrell 6, Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ., Butler 1

Φωτογραφία: Νίκος Ζήνας