Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020

Α.Γ.Ο.Φ.-Κερκυραϊκός 67-62: Ιδανική πρεμιέρα με ανατροπή και κορυφαίο τον Κακατσίδη για τον Α.Γ.Ο.Φ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ για τον Α.Γ.Ο.Φ. καθώς επικράτησε στο γήπεδό του του Κερκυραϊκού με 67-62 κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί.

Παρά το γεγονός ότι οι Φαίακες είχαν τα ηνία στο ημίχρονο με 37-28 και στο 30΄ το σκορ ήταν 47-41 υπέρ τους, η ομάδα του Αρίστιππου Χαντέλη με ένα καταιγιστικό 4ο δεκάλεπτο κατάφερε με επιμέρους 26-15 να φτάσει στη νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον Κερκυραϊκό να έχει μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (18-16). Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου και με οδηγό τον Κωσταρελόπουλο (8 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) κατάφεραν να χτίσουν ένα καλό +9 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-28 στο 20΄).

Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 13-10 μείωσαν σε 47-41 στο 30΄ αρχίζοντας να δείχνουν σημάδια ότι μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στην τέταρτη περίοδο όπου οι παίκτες του Χαντέλη βρήκαν καλό ρυθμό επιθετικά (σημείωσαν 26 πόντους) και με οδηγό τον Κακατσίδη κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 67-62.

Κορυφαίος για τον Α.Γ.Ο.Φ. ο Κακατσίδης με 22 πόντους. Ο Κερκυραϊκός είχε 3 διψήφιους παίκτες, με τους Ίσσαρη και Κωσταρελόπουλο να έχουν από 15 και τον Τοπάκη να προσθέτει 14.

Επόμενο παιχνίδι για τον Α.Γ.Ο.Φ. στα Γιάννενα κόντρα στους Μολοσσούς. Από την άλλη η ομάδα του Καντα θα υποδεχθεί στην Κέρκυρα τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 28-37, 41-47, 67-62

Διαιτητές: Μίγδος-Τσόλης

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης-Τάσσης): Χασκής 5(1), Φλώρος 9. Κρανής 9, Κακατσίδης 22(2), Σιαφάκας 9(1), Πατραμάνης 8, Αντρέου 2, Ζήκας, Χήτας, Μπιλανάκης 3, Τσαρής

Κερκυραϊκός (Καντας-Χονδρογιάννης): Αλαμάνος 5(1), Αθανασίου 1, Σπινουλας, Λινάρδος 3, Καπέρνεκας 5, Πουλημένος, Παπαβλασόπουλος, Ίσσαρης 15(3), Μαρτίνης 4, Τοπάκης 14(2), Κωσταρελόπουλος 15(1), Στανέλος