Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020

Πρωτέας Ηγουμενίτσας-Παραμυθιά 70-72: "Όργια" Χάιδου, "διπλό" στο έξτρα πεντάλεπτο η Παραμυθιά

Με τον Χάιδο να πραγματοποιεί απίστευτη εμφάνιση φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 38 πόντους και τον Πέτρο Τάχια να είναι άξιος συμπαραστάτης με 17, η Παραμυθιά του Πέτρου Κωστίδη ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ επικρατώντας με 72-70 στην παράταση του Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Ένα αρκετό κλειστό παιχνίδι διεξήχθη στην Ηγουμενίτσα με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και να χρειάζεται η παράταση προκειμένου να αναδειχθεί ο νικητής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο με 17-17, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα 2 πόντων (34-32 στο 20΄).

Ίδια εικόνα είχε και η συνέχεια του παιχνιδιού με την ομάδα του Βαζούκη να διατηρεί αυτό το +2 στο 30΄(47-42) και το παιχνίδι τελικά να οδηγείται στην παράταση μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας περιόδου (64-64 η κανονική διάρκεια).

Η "μάχη" συνεχίστηκε και στην παράταση με την Παραμυθιά με επιμέρους 8-6 να καταφέρνει να φεύγει με το σπουδαίο "διπλό" από την Ηγουμενίτσα.

Πολυφωνία είχε στην επίθεση ο Πρωτέας με τον Σωτηρίου να έχει 20, τον Γραμόζη 18, τον Βενέτη 13 και τον Πηλιούρη 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-32, 47-45, 64-64, 70-72 (παρ.)

Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Βαζούκης): Μπρέστας, Γραμόζης 18(3), Γκίκας, Δήμος, Δημητρίου, Μπέζας, Σωτηρίου 20(4), Βενέτης 13(1), Πηλιούρης 10(1), Ράπτης 5, Δρίκος 1, Αθανασίου 3

Παραμυθιά (Κωστίδης): Χάιδος 38(5), Παπαγρηγορίου, Ψιλοδημητρακόπουλος 4, Τάχιας 17(3), Κατσης, Ανδρέου, Ντάγκας, Ζαφειράκης, Ρεσβάνης, Μπάμπος 1, Τσιρώνης 6, Μάλλιος 6