Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Αριστοτέλης Φλώρινας-IBC 63-70: Δίδυμο "φωτιά" Σωτηράκης-Μπάλλας, "διπλό" το IBC

Τη 12η φετινή του νίκη πανηγύρισε το IBC σήμερα το απόγευμα στη Φλώρινα απέναντι στον Αριστοτέλη με 70-63 έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Κώστα Σωτηράκη και Χρήστο Μπάλλα που είχαν από 22 πόντους ο καθένας. Ο Γκόνος με 23 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

Με τον Γκόνο ηγέτη επιθετικά ο Αριστοτέλης Φλώρινας προηγήθηκε με 22-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η αντίδραση του IBC ήταν άμεση καθώς βελτιώνοντας την άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Μπάλλα και Σωτηράκη να ηγούνται επιθετικά η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου μείωσε στον πόντο στο ημίχρονο (37-36 στο 20΄).

Οι Γιαννιώτες κατάφεραν να πάρουν τα ηνία στο σκορ στην τρίτη περίοδο καθώς με επιμέρους 18-15 πέρασαν μπροστά με 54-52 στο 30΄. Το τελικό 70-63 ήρθε με όπλο την καλή άμυνα, καθώς το IBC δέχτηκε μόλις 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-37, 52-54, 63-70

Διαιτητές: Φουτζήλας-Τσάνταλης

Αριστοτέλης Φλώρινας (Ντάγιος-Παπαδόπουλος): Τσιώγκας 7(1), Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος 23(2), Γκουτζιομήτρος 8 Τσιάμης 4, Σαββίδης 3(1), Παπούλιας 13, Καραδήσογλου 3

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας-Μπάθας): Ζαμπέτης 6(2), Ματσάγγας, Δουρούκης 2, Τσιτσώνης 2, Βάσης 4, Καραμπίνης 5(1), Ξιούρας 7(1), Σωτηράκης 22(1), Μπάλλας 22(2)