Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Πολύγυρος 87-71: Παράσταση ανόδου για ΠΑΣ (pics,vid)

Το καθήκον του έκανε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα του Θωμά Κωστόπουλου επικρατώντας με 88-71 του Πολύγυρου και πανηγύρισε τη 19η νίκη της χρονιάς σε 21 παιχνίδια. Ο προπονητής του ΠΑΣ δεν είχε στη διάθεσή του δύο βασικά "γρανάζια" της μηχανής του, τους Γιάννη Καραγκιολίδη και Αποστόλη Ναούμη, όμως ο Κώστας Νίκας ήταν εξαιρετικός καλύπτοντας και με το παραπάνω το κενό των συμπαικτών του στις θέσεις των forwards. 17 πόντους είχε ο Νίκας, με τον Σωτήρη Ντόβα να είναι πρώτος σκόρερ με 21, τον Γιώργο Μαυρογιάννη να προσθέτει 15 και τον Βασίλη Πάτρα 14.

Εξαιρετικά συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο ΠΑΣ έχοντας νωρίς νωρίς ένα +8 (8-0). Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν για περίπου 5 λεπτά στον Πολύγυρο να πετύχει κάποιο πόντο. Ο Πάτρας ήταν πρωταγωνιστής στην επίθεση βγάζοντας ενέργεια. Ο Τρικαλινός forward/center είχε τους 6 από τους 12 πόντους της ομάδας του, η οποία ήταν μπροστά με 12-3. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε μόλις από το 7΄ (14-4) με τον Θωμά Κωστόπουλο να ανοίγει το rotation από το πρώτο δεκάλεπτο και τον Χρήστο Καννή να παίρνει χρόνο συμμετοχής και μάλιστα με εύστοχο τρίποντο να κάνει το 17-4. Στο παρκέ πέρασε και ο Νίκος Γιωτάκης με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +10 υπέρ των Γιαννιωτών (21-11 στο 10΄).

Ο Καννής στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Ντισλής τραβούσε όλο του κουπί στην επίθεση με το σκορ στο 14΄ να είναι 28-20. Ο Νίκας ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να ανεβάσει ξανά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (33-20 στο 16 ΄). Ο Πρεβεζιάνος παίκτης του ΠΑΣ ήταν καταλύτης στο +11 της ομάδας του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-30 στο 20΄).

Βρίσκοντας λύσεις από τα 6,75 ο Πολύγυρος μείωσε σε 48-40 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ντόβας με καλάθι και φάουλ έκανε το 51-40 στο 24΄. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα δίνοντας δικαιώματα στον Πολύγυρο να πιστέψει ότι μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Επιμέρους 7-2 των παικτών του Τσούρμα είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 6 (53-47) με το Θωμά Κωστόπουλο να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Η αντίδραση ήταν δεδομένο ότι θα έβγαινε καθώς μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Θεσσαλονικιός coach ο ΠΑΣ με σερί 7-0 έκανε το 60-47. Αρχικά ο Ντόβας με τρίποντο και εν συνεχεία εξαιρετικές ασίστ από τον Μαυρογιάννη και τον Ντόβα με τελικούς αποδέκτες τους Μανάκα και Πάτρα αντίστοιχα οι οποίοι τελειώσαν τις φάσεις στο ζωγραφιστό έφεραν αυτό το +13. Ο Ντόβας ήταν ηγετική φυσιογνωμία στην τρίτη περίοδο για τους γηπεδούχους έχοντας 11 πόντους. Ο ΠΑΣ είχε προβάδισμα 18 πόντων στο 30΄ (68-50).

Το +20 ήρθε μετά από καλάθι του Πάτρα (70-50) με τους Γιαννιώτες να διατηρούν σταθερά τη διαφορά σε επίπεδα όπου δεν μπορούσαν να απειληθούν (85-69 στο 38΄). Το τελικό 88-71 ήρθε εύκολα για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου η οποία έκανε το 19/21 κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς την Α2.

Σωτήρης Ντόβας με 21 πόντους και Κώστας Νίκας με 17 ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της σημερινής νίκης τους ΠΑΣ Γιάννινα.

Γιώργος Μαυρογιάννης με 15 πόντους και Βασίλης Πάτρας με 14 έκαναν αθόρυβη αλλά άκρως αποτελεσματική και ουσιαστική δουλειά.

Η αντίδραση του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν μείωσε στους 6 ο Πολύγυρος (53-47) ήταν υποδειγματική. Επιμέρους 15-3 και το σκορ στο 30΄ έγινε 68-50.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 41-30, 68-50, 87-71

Διαιτητές: Παγώνης-Ξέρας-Καρακώστας

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής 3(1), Νίκας 17(3), Ντόβας 21(2), Μαυρογιάννης 15(3), Μάντζιος 6, Πάτρας 14, Κωστούλας 2, Μανάκας 6, Γιωτάκης 3, Τσίρμπας-Αναγνώστου

Πολύγυρος (Τσούρμας-Καπλανίδης): Αμπατζίδης 6(1), Πιπιλιάρης 16, Ντισλής 20(1), Δεληγκάρης, Βλάχος 9(1), Παπαθανασίου 5, Νικολόπουλος 6(2), Νουκάρης, Στόικος, Αμούτζιας 4, Αλεξιάδης 5

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης