Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Μολοσσοί-Σπάρτακος (U 21) 74-40: Πήραν το τοπικό ντέρμπι και έκλεισαν θέση στα playoff οι Μολοσσοί

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και πολύ πάθος οι Μολοσσοί αναδείχθηκαν νικητές με 74-40 επί του Σπάρτακου (U 21) πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 40-18. Κορυφαίος της ομάδας του Βασίλη Χατζή ο Δημήτρης Ζήσης με 29 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες του Γιάννη Πολύζο με 17 και Κυριάκο Μάστορα με 14. Ο Βασίλης Βαράκας διακρίθηκε από τον Σπάρτακο με 19 πόντους, όμως ο Γιάννης Καΐκας είδε δύο από τα βασικά του χαρτιά, τους Παναγιώτη Δήμο και Χάρη Κύρκο να μένουν σε ρηχά νερά έχοντας από 4 και 3 πόντους αντίστοιχα.

Οι Μολοσσοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με εύστοχο τρίποντο του Μάστορα, με τον Βαράκα να απαντά με καλάθι και φάουλ (έχασε όμως τη συμπληρωματική βολή). Ο coach Καΐκας είχε δώσει σαφείς οδηγίες στον Τούλια αρχικά και εν συνεχεία στον Αστροπεκάκη να προσπαθήσουν να περιορίσουν τη δράση του Ζήση και να του αρνηθούν να πάρει τη μπάλα. Στο 5΄ το σκορ ήταν 9-3 μετά από τρίποντο του Ζήση με τους Μολοσσούς να διατηρούν ένα +9 λίγο αργότερα (12-3). Η απάντηση του Σπάρτακου ήρθε με επιμέρους 8-2 που τους βοήθησε να μειώσουν σε 14-11. Ζήσης και Πολύζος έδωσαν στην ομάδα τους ένα +5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14 στο 10΄).

Το διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει για τους τυπικά γηπεδούχους καθώς με σερί 9-0 το σκορ έγινε 28-14 στο 13΄. Το πρώτο καλάθι του Σπάρτακου στη δεύτερη περίοδο ήρθε μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά με τρίποντο του Περτζεμλίδη που μείωσε σε 28-17. Οι Μολοσσοί διατήρησαν σταθερά τα ηνία μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά με +12 (34-22 στο 20΄).

Στα ίδια επίπεδα κινούνταν η διαφορά και στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με τον Βαράκα να προσπαθεί να ρίξει το προβάδισμα των Μολοσσών έχοντας και τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του (40-27). Οι παίκτες του Χατζή όσο περνούσε η ώρα πατούσαν όλο και πιο γερά στα πόδια τους στο παρκέ του Νέου Κλειστού καταφέρνοντας να συντηρούν σταθερά μια καλή διαφορά (45-29). Ένα από τα όπλα του Σπάρτακου, ο Δήμος, αποβλήθηκε με 5 φάουλ αποτελώντας τεράστιο πλήγμα για το σύνολο του Γιάννη Καΐκα. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς με τους Ζήση και Πολύζο να βοηθούν τα μέγιστα τους Μολοσσούς να κλείσουν την περίοδο μπροστά με 56-34.

Το 62-38 του 33΄ το οποίο έγινε με τη μεγάλη συμβολή του Μάστορα έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα στους Μολοσσούς για την κατάκτηση της νίκης και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους τυπικά φιλοξενούμενους. Οι δύο προπονητές με τον αγώνα να έχει ουσιαστικά κριθεί έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Τελικό σκορ 74-40 με τους Μολοσσούς να δέχονται μόλις 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνουν το ένα από τα δύο εισιτήρια για τα playoff μαζί με την Παραμυθιά.

Ο αρχηγός των Μολοσσών, Δημήτρης Ζήσης, είχε 29 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα.

Τρομερή συνεισφορά από τους Γιάννη Πολύζο και Κυριάκο Μάστορα στην 11η νίκη των Μολοσσών με τον guard της γιαννιώτικης ομάδας να έχει 17 και τον forward 14 πόντους.

22-11 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου υπέρ των Μολοσσών που τους βοήθησε τα μέγιστα να φτάσουν προς τη νίκη καθώς το σκορ στο 30΄ έγινε 56-34.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 34-22, 56-34, 74-40

Διαιτητές: Βίνης-Αναγνωστόπουλος

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 17, Μπακαλούμης 2, Τσιρώνης 3(1), Παπαγεωργίου 2, Ζήσης Δ. 29(4), Γρηγοριάδης, Κώτσης 3, Σιώζος 2, Γούλας, Μάστορας 14(1), Γκρεκός, Ζήσης Στ. 2

Σπάρτακος U 21 (Καΐκας-Κολιγιώτης): Περτζεμλίδης 3(1), Κλεισούρας, Κίτσιος, Νασούλας, Βαράκας 19(3), Τούλιας, Γκιώνης 2, Κύρκος 3, Κωστής 5(1), Δήμος 4, Σοσώνης, Αστροπεκάκης 4