Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Γ.Ε. Τρικάλων Αστέρας-IBC 50-28: Ήττα στα Τρίκαλα με πολλές απουσίες για το IBC

Την ήττα με σκορ 50-28 γνώρισε το IBC από την Γ.Ε. Τρικάλων Αστέρας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης με Αμαξίδια. Το IBC είχες πολλές απουσίες και φυσιολογικά δεν μπόρεσε να είναι για μεγάλη ώρα ανταγωνιστικό. Ο Θεοφύλακτος με 20 πόντους ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από πλευράς Γιαννιωτών. Ο Διεθνής με την Εθνική Ελλάδος Παναγιώτης Φιλίππου ήταν ο καλύτερος των νικητών με 16, με τον Τσίπρα να προσθέτει 10.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στο IBC να σημειώσει ούτε έναν πόντο με το σκορ στο 10΄  να είναι 18-0. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αγωνίστηκε και ο coach Χαντζάρας βοηθώντας από τη μεριά του την ομάδα του, φυσικά μαζί με τον Θεοφύλακτο που ήταν εξαιρετικός, ώστε με επιμέρους 15-10 το IBC να μειώσει σε 28-15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ζησόπουλος και Φιλίππου έκαναν τη δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους με το σκορ στο 30΄ να είναι 44-26. Το τελικό 50-28 ήρθε εύκολα για την ομάδα των Τρικάλων, με την κούραση να καταβάλει τους φιλοξενούμενους μιας και δεν είχαν αλλαγές ώστε να φρεσκάρετε η ομάδα.

Το IBC θέλει να ευχαριστήσει θερμά την ομάδα Γ.Ε. Τρικάλων Αστέρας για την άψογη φιλοξενία και για την βοήθεια που πρόσφεραν με τον δανεισμό τριών αγωνιστικών αμαξιδίων.

Τα δεκάλεπτα: 18-0, 28-15, 44-26, 50-28

Διαιτητές: Σαρρής-Παπαδημητρίου

Γ.Ε. Τρικάλων Αστέρας (Χατζής): Χατζής 4, Καλαϊτζίδης 2, Μανώλης 1, Τσίπρας 10, Λεοντάρης 4, Φιλίππου 16(2), Ορέστης 7, Ζησόπουλος 6

IBC (Χαντζάρας): Βασδέκης, Χαντζάρας 4, Γκουρδούκης 4, Λαμε, Καραμούτσιος, Θεοφύλακτος 20(2)

Πηγή φωτογραφίας: IBC-Ioannina Basketball Club (Facebook)