Σάββατο 7 Μαρτίου 2020

Σπάρτακος-Θρύλος Ιωαννίνων 80-44: "Καλοκουρδισμένη μηχανή", πήρε εύκολα το τοπικό ντέρμπι (vid)

Την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε ο Σπάρτακος στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Θρύλο Ιωαννίνων καθώς επικράτησε με 80-44 κατακτώντας την 5η συνεχόμενη νίκη του και 15η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Τάκης Παππάς είδε και τους 11 παίκτες που είχε στη διάθεσή του να σκοράρουν με τον Μπαζάκα να είναι πρώτος σκόρερ με 15, τον Λαμπρόπουλο να προσθέτει 13 μαζί με 13 ριμπάουντ, τον Κολιγιώτη 11 και τον Πανταζή 10. Ο Καραγιάννης ήταν ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου έχοντας 16 πόντους.

Δήμος και Πρεμέτης συνέθεσαν το δίδυμο στα guard για την ομάδα του Τάκη Παππά έχοντας μαζί τους στην περιφέρεια τον Πανταζή. Μπαζάκας και Λαμπρόπουλος ήταν οι βασικές επιλογές στο "4" και "5". Ντρίτσος, Καραγιάννης, Σπύρου, Στραγάλης και Βαργιάμης ήταν η αρχική 5αδα του coach Ντάσιου. Ο προπονητής του Θρύλου επέλεξε να ξεκινήσει με τον Βαργιάμη στο "5" προσπαθώντας να ματσάρει τον Λαμπρόπουλο, όμως ο Καλαματιανός ψηλός του Σπάρτακου ήταν ο πρωταγωνιστής στα πρώτα λεπτά του αγώνα καθώς με 6 δικούς του πόντους οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 8-4 στο 4΄. Από την άλλη η πρόθεση του Θρύλου ήταν ξεκάθαρη δίνοντας πολλές φορές τη μπάλα στο post και συγκεκριμένα στον Στραγάλη. Το παιχνίδι ήταν πολύ physical στο πρώτο δεκάλεπτο και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο (10-4 στο 6΄). Ο Λαμπρόπουλος "καθάρισε" τα περισσότερα ριμπάουντ, με τον Σπάρτακο να έχει διψήφια διαφορά στο 8΄ μετά από σερί 5-0 (15-4). Ο Παπούδος ήρθε από τον πάγκο για να δώσει σκορ μετά από ώρα στην ομάδα του (15-6). Ο guard/forward του Θρύλου έδωσε μία διαφορετική πνοή επιθετικά καθώς με δικό του τρίποντο η ομάδα του μείωσε σε 15-9, ενώ στη συνέχεια είχε και μία όμορφη split out πάσα που βρήκε τον Σιαραψή και αυτός μείωσε από την περιφέρεια σε 19-12, σκορ με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες είχαν κακές επιλογές επιθετικά, όμως ο Σπάρτακος διατηρούσε μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων (24-14). Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο των γηπεδούχων έδωσαν λύσεις με αποτέλεσμα η ομάδα του Παππά να έχει σταθερά τα ηνία (28-17 στο 16΄). Τα 3 προσωπικά φάουλ του Λαμπρόπουλου ήταν ένας πονοκέφαλος για τον coach Παππά, όμως με όπλο την άμυνα ο Σπάρτακος βρήκε τις λύσεις. Μόλις 9 πόντους επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν, με δύο καλάθια εντός παιδιάς. Το 37-21 του ημιχρόνου έδινε ένας σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Με 6-0 σερί ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά άνω των 20 πόντων (43-21). Οι παίκτες του Παππά με επιμέρους 6-2 και δύο μακρινά σουτ από τους Πανταζή και Μπαζάκα απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο επιβάλλοντας σταδιακά το ρυθμό τους (49-23). Ο Θρύλος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη μήπως και μπορέσει να αντιστρέψει την κατάσταση, όμως ο Σπάρτακος στηριζόμενος στον εξαιρετικό Μπαζάκα της τρίτης περιόδου (9 πόντοι), κατάφερε να φέρει τη διαφορά στο +30 (60-30) λίγο πριν την αυλαία του δεκαλέπτου (64-32 στο 30΄).

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σιαραψή ξεκίνησε η τελευταία περίοδος (64-38). O coach Παππάς επέλεξε να δοκιμάσει άμυνα ζώνης box and one βάζοντας τον Μακρή να κυνηγάει ακατάπαυστα τον Καραγιάννη, που ήταν η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα του. Το σκορ στο 34΄ ήταν 75-41 και με το ματς να έχει κριθεί προ πολλού ήταν μία εξαιρετική ευκαιρία να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής οι νεαροί παίκτες και των δύο ομάδων. Τσίγκας και Κύρκος μαζί φυσικά με τον βασικότατο Δήμο από τη μία πλευρά και Πάλιογλου, Βελογιάννης και Παπαζυγούρας από την άλλη δημιούργησαν μία ωραία εικόνα από το μέλλον. Ο πολύπειρος Κολιγιώτης μαζί με τους Πρεμέτη και Μακρή έκαναν τη δουλειά επιθετικά και το τελικό 80-44 έδωσε τη δυνατότητα στον Σπάρτακο να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 15-2. Ο Θρύλος έχει ρεκόρ 4-13 και παραμένει στην τελευταία θέση, ψάχνοντας ένα μικρό θαύμα για να αποφύγει τα playout.

Μάρκος Μπαζάκας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Ντίνος Λαμπρόπουλος με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ και 3 τάπες έκαναν τη διαφορά στο σημερινό αγώνα.

Πολλούς πρωταγωνιστές ανέδειξε η ομάδα του Τάκη Παππά. 11 πόντους είχε ο Αποστόλης Κολιγιώτης, 10 ο Μίμης Πανταζής, ενώ καλή δουλειά έκαναν οι νεαροί Δημήτρης Πρεμέτης με 8 και Παναγιώτης Δήμος με 7.

Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο του Σπάρτακου με το επιμέρους 27-11 του έδωσε τη δυνατότητα να φτάσει από νωρίς κοντά στη νίκη (64-32 στο 30΄).

Τα αναλυτικά στατιστικά του Σπάρτακου: 25-40 δίποντα (63%), 6-24 τρίποντα (25%), 12-25 βολές (48%), 49 ριμπάουντ (36 αμυντικά-13 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 τάπες, 10 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-21, 64-32, 80-44

Διαιτητές: Ντάγκας-Αναγνωστόπουλος

Σπάρτακος (Παππάς): Πρεμέτης 8(1/3 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπ.), Κόρδας 3(1/7 τρίποντα, 5ριμπ., 4 ασίστ), Μπαζάκας 15(3/5 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 6 ριμπ., 3 ασίστ), Δήμος 7 (3/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Λαμπρόπουλος 13 (5/9 δίποντα, 3/7 βολές, 13 ριμπ., 3 τάπες), Κολιγιώτης 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπ., 3 ασίστ), Μακρής 6 (3/3 δίποντα, 3 ριμπ, 2 ασίστ), Κύρκος 2 (1/1 δίποντο 4 ριμπ. 1 τάπα), Θεοχάρους 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπ., 2 ασίστ), Πανταζής 10(1/5 τρίποντα, 2/4 δίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπ.), Τσίγκας 1 (1/2 βολές, 3 ριμπ.)

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 5, Παπούδος 6(1), Καραγιάννης 16(1), Σπύρου 1, Σιαραψής 9(3), Παπαζυγούρας, Πάλιογλου 3(1), Κονταξής, Βελογιάννης, Κρανής 2, Στραγάλης 2, Βαργιάμης