Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

Λέων Κέρκυρας B.C.-Φαίακας Κέρκυρας (Β) 69-60: 2/2 για τον Λέοντα Κέρκυρας

Τη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε ο Λέων Κέρκυρας B.C. χθες το βράδυ, καθώς επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας (B) με 69-60. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ροζάριο Σπιτιέρης που είχε 25 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα, με τον Χονδρογιάννη να έχει 17 και τον Χατζόπουλο να ακολουθεί με 13. Από την νεαρή ομάδα του Φαίακα ο Αυγερινός είχε 16 πόντους, με τον Τσιτσέ να προσθέτει 12.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δεσύλλα προηγήθηκαν με 17-12 στο 10΄ και μπόρεσαν να κρατήσουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-30 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο κατάφερε ο Λέων να "χτίσει" μία διαφορά σε διψήφια επίπεδα καθώς με καλή άμυνα και επιμέρους 23-14 πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού με το +12 να δίνει παράσταση νίκης στους παίκτες του Δεσύλλα (56-44 στο 30΄). Το μόνο που μπόρεσε να κάνει ο Φαίακας ήταν με επιμέρους 16-13 να μειώσει στο τελικό 69-60. Η ομάδα του Τσίτσου έχει ρεκόρ 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-30, 56-44, 69-60

Διαιτητές: Μπουχαγιάρ-Θώμος

Λέων Κέρκυρας B.C. (Δεσύλλας): Παϊπέτης, Δημουλής, Μαρμαροκόπος, Χαλμούκης 6, Σπιτιέρης 25(3), Τάγκας 8, Δραγανίγος, Χατζόπουλος 13, Ντίρκσεν, Γάτσος, Βουτσινάς, Χονδρογιάννης 17

Φαίακας Κέρκυρας Β΄ (Τσίτσος): Βλάσης 7(1), Τσιτσές 12, Νικομάνης, Γκέκος 1, Δρακίδης 7, Αγιούς, Αυγερινός 16(2), Στεμπάρι 9, Μουρμούρης, Αθανασιάδης 4(1), Πυλός 4, Βάγιας