Κυριακή 8 Μαρτίου 2020

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Βόλου 88-63: ΑΓΣΙ για φίλημα! (pics, vid)

Ένας απολαυστικός ΑΓΣΙ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση επικρατώντας με 88-63 του Ολυμπιακού Βόλου και έφτασε τις 8 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι (78-65). Αντώνης Δαβάνης με 23 πόντους, Γιώργος Παπαδόπουλος με 21 και Μάκης Καλογεράτος με 19 η τριπλέτα που πρωταγωνίστησε στο σημερινό αγώνα για τους Γιαννιώτες. Μπόγδανος με 26, Ίλτσογλου με 14 και Μπεκρής με 12 ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα όμως τα 2 γρήγορα φάουλ του Γυφτάκη διαφοροποίησαν τις σκέψεις του coach Τσουκανέλη ο οποίος πέρασε τον Φίλιο στο παρκέ. Στο 5΄ το σκορ ήταν 10-6 με τον Παπαδόπουλο να ηγείται επιθετικά έχοντας 6 πόντους. Ο ΑΓΣΙ έχασε για λίγο τη συγκέντρωση του με αποτέλεσμα οι Βολιώτες να μειώσουν στον πόντο (10-9). Η είσοδος του Σβώλη στον αγώνα ήταν ευεργετική για τους γηπεδούχους καθώς ο νεαρός guard βοήθησε σε άμυνα και επίθεση. Σερί 7-0 του ΑΓΣΙ έκανε το 17-9 με τους παίκτες του Τσουκανέλη να έχουν πολλές δεύτερες επιθέσεις κυριαρχώντας στους αιθέρες με πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Ο Μπόγδανος ήταν σχεδόν μια ομάδα μόνος του έχοντας τους 10 από τους 16 πόντους του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16 στο 10΄).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Καλογεράτου και άμεση απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Ίλτσογλου (24-21). Στο πρόσωπο του Δαβάνη οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με τον ψηλό του ΑΓΣΙ να βάζει 6 μαζεμένους πόντους κάνοντας το 30-21. Το +10 ήρθε με τρίποντο του Καλογεράτου λίγο αργότερα (33-23), με τον Δαβάνη να είναι πάλι εξαιρετικός και με 5 σερί πόντους να διατηρεί την ομάδα του σταθερά μπροστά με διψήφια διαφορά (39-25). Οι Γιαννιώτες είχαν αρχίσει να επιβάλουν το παιχνίδι τους και με ωραία κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν τον ελεύθερο Καλογεράτο ο οποίος με τρίποντο έκανε το 42-25. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να ψαλιδίζει με επιμέρους 6-2 σε 44-31 στο 20΄.

Η ομάδα του Βλιώρα προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον ΑΓΣΙ γυρνώντας την άμυνά της σε ζώνη, όμως οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη δεν έδειξαν να πτοούνται. Στο 23΄ διατηρούσαν το +10 (49-39), με τα πρώτα λεπτά να μοιάζουν ως μία μονομαχία ανάμεσα σε Δαβάνη και Ίλτσογλου που τραβούσαν επιθετικά τις ομάδες τους. Με τον Σπύρο Παπανικολάου να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία και να βοηθάει πολύ την ομάδα του αρχικά με δύο όμορφα drive και εν συνεχεία με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό το σκορ έγινε 65-46. Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 25-16 υπέρ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα το σκορ στο 30΄ να είναι 69-47.

Η κυριαρχία του ΑΓΣΙ στον αγώνα ήταν δεδομένη με τη διαφορά να παραμένει σε πολύ μεγάλα επίπεδα στις αρχές της τελευταίας περιόδου (77-54 στο 34΄). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και πλέον το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ. Ο coach Τσουκανέλης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής ενώ για πρώτη φορά μετά από μεγάλο διάστημα πάτησε παρκέ ο Κρίτωνας Τζίμας. Τελικό σκορ 88-63 με τον ΑΓΣΙ να βελτιώνει το ρεκόρ του στο 8-9.

Ο Αντώνης Δαβάνης ήταν εξαιρετικός στο σημερινό παιχνίδι έχοντας 23 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα.

Γιώργος Παπαδόπουλος και Μάκης Καλογεράτος συνεχίζουν τις καλές τους εμφανίσεις. Σήμερα απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου είχαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Θετικός και ο Σπύρος Παπανικολάου με 9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν απόλυτα το ρυθμό τους φτάνοντας σε προβάδισμα 22 πόντων στο 30΄ (69-47).

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-31, 69-47, 88-63

Διαιτητές: Παπανικολάου-Λυγούρας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 2, Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 19(4), Αντωνίου, Σβώλης 8(2), Παπανικολάου 9, Μάκης 4, Παπαδόπουλος 21(1), Δαβάνης 23(3), Φίλιος 2, Τζίμας

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 12(2), Μπούρας 2, Ίλτσογλου 14(2), Σπανόπουλος 4, Μπόγδανος 26(2), Μπουσκολίτης, Σκαμαγκάς, Ευτυχίδης 1, Μούμογλου 2

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης