Κυριακή 1 Μαρτίου 2020

ΠΑΣ Γιάννινα-Ο.Α. Χανίων 64-68: Τσάμπα ήττα...

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλά διαβασμένος στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στα Χανιά όμως τελικά οι λεπτομέρειες και κάποια φτηνά λάθη έφεραν την 15η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 68-64 και διευρύνθηκε το αρνητικό σερί στις 8 συνεχόμενες ήττες. Μεγάλο double double από την Sierra Calhoun που είχε 17 πόντους-15 ριμπάουντ αλλά και 8 λάθη. Double double και για την Acheil Tac με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 12 πρόσθεσε η Brandy Montgomery. Η Miranda Drummond ήταν η πρώτη σκόρερ των Χανίων με 19 αλλά και πολύ άσχημα ποσοστά (4/18 τρίποντα), με την Αγγελική Βιντσιλαίου να είναι καθοριστική με 17 και την Sarah Boothe να έχει 11 μαζί με 10 ριμπάουντ. Πληθωρική παρουσία από την Erika Bean που είχε μεν 7 πόντους, αλλά τους συνδύασε με 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι προηγούμενες με 13-6 στο 5΄ με τον coach Νανάκο να έχει πολλά παράπονα από τις παίκτριές του. Η μπάλα πέρασε στο ζωγραφιστό, στις Boothe και Λίτσι, με τα Χανιά να μειώνουν σε 16-13. Σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά η Αγγελική Βιντσιλαίου και με δύο συνεχόμενα έμμεσα τρίποντα έφερε την ομάδα της μπροστά με 19-16. Τελικά το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε με 2/2 βολές της Tac (19-18 τα Χανιά στο 10΄).

Η Αμερικανοσουδανή ψηλή πέτυχε και το πρώτο καλάθι του δευτέρου δεκαλέπτου παίρνοντας μάλιστα και το φάουλ (21-19 εύστοχη στη συμπληρωματική βολή). Με σερί 6-0 τα Χανιά πέρασαν και πάλι μπροστά με 25-21. Τότε ήρθε η σειρά του ΠΑΣ να τρέξει το δικό του σερί που είχε πρωταγωνίστρια την Sierra Calhoun. Η Αμερικανίδα forward με 7 δικούς της μαζεμένους πόντους έκανε το 28-25 στο 14΄. Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα 3 πόντων μέχρι και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (32-29 2΄ 3΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου). Εκεί ήρθε ένα μικρό σερί 4-0 από την ομάδα του Σταύρου Νανάκου για να διαμορφώσει το 33-32 του ημιχρόνου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και αντάλλαζαν καλάθια, όμως οι φιλοξενούμενες οδηγούμενες επιθετικά από την Αγγελική Βιντσιλαίου είχαν ένα +6 στο 23΄ (41-35). Tac και Calhoun κρατούσαν επιθετικά την ομάδα τους βοηθώντας την να ισοφαρίσει σε 41-41, πριν η Πάφη με εύστοχο lay up φέρει και πάλι τον ΠΑΣ σε ρόλο οδηγού (43-41). Η αντίδραση των Χανίων ήταν άμεση και με σερί 7-0 έκαναν το 48-43. Η αφύπνιση της Montgomery επιθετικά ήταν σημαντική ενόψει του κρίσιμου τετάρτου δεκαλέπτου. Το σκορ στο 30΄ ήταν 51-48 υπέρ των Χανίων με την Montgomery να σημειώνει και τους 5 τελευταίους πόντους της ομάδας της.

Η Montgomery συνέχισε από εκεί που το άφησε και με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 51-51, για να έρθει η Calhoun με 1/2 βολές να κάνει το 52-51. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να χτίσει κάποια σημνατική διαφορά (55-55 στο 34΄). Με τις Ντάλα και Πάφη να δίνουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι ο ΠΑΣ είχε ένα +4 (59-55). Αξίζει να σημειωθεί ότι η νεαρή Έλενα Πάφη σημείωσε συνολικά 9 πόντους με αρκετά κρίσιμα καλάθια και έγινε σημείο αναφοράς και στα κρίσιμα (61-58 στο 3΄ 23΄΄ πριν το τέλος). Η Drummond παρά την αστοχία της μετατράπηκε σε παράγοντα του παιχνιδιού καθώς με 2 σερί εύστοχα σουτ από τα 6,75 ισοφάρισε σε 64-64 στο 38΄.

Όλα φαινόταν ότι θα κριθούν στις λεπτομέρειες όπως και έγινε. Με το σκορ στο 66-64 μετά από εύστοχο δίποντο της Bean ο ΠΑΣ είχε δικιά του την κατοχή όμως η Πάφη έκανε λάθος στην πάσα με αποτέλεσμα η κατοχή να περάσει και πάλι στα χέρια των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια η Αγγελική Βιντσιλαίου αστόχησε και στις 2 βολές που εκτέλεσε, όμως η δίδυμη αδερφή της, Σταυριανή Βιντσιλαίου, έδωσε μάχη με την Sierra Calhoun για το ριμπάουντ καταφέρνοντας να διατηρήσει την κατοχή για την ομάδα της. Ο ΠΑΣ έκανε φάουλ στην Boothe, μία παίκτρια που πριν το σημερινό παιχνίδι σούταρε με ποσοστό μόλις 61,6% από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας", όμως στα κρίσιμα αποδείχτηκε ψύχραιμη και με 2/2 βολές κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα της. Τελικό σκορ 68-64 με τα Χανιά να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 13-6 και τον ΠΑΣ να υποχωρεί στο 4-15.

Μπορεί η Sarah Boothe να αντιμετώπισε από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ όμως στο τέλος κατάφερε να είναι καθοριστική για την ομάδα της. Double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ για την Αμερικανίδα ψηλή, η οποία μάλιστα ευστόχησε και στις 2 κρίσιμες βολές που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα της.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΙΔΕΣ

17 πόντους είχε η Αγγελική Βιντσιλαίου βοηθώντας σημαντικά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. 19 είχε η πολύ άστοχη Drummond,  αλλά έβαλε δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στους 7 πόντους με 17 ριμπάουντ και 3 ασίστ η Erika Bean η οποία γέμισε τη στατιστική της.

Στα τελευταίο λεπτό κρίθηκε ο νικητής του σημερινού παιχνιδιού με τις παίκτριες του Σταύρου Νανάκου να είναι πιο ψύχραιμες στις λεπτομέρειες και να φεύγουν με το "διπλό" από το Νέο Κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-33, 48-51, 64-68

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Δολγύρας-Καρακώστας

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Montgomery 12(2), Πάφη 9(1), Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου, Τζήμου, Calhoun 17(2/8 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Χρηστάκη 2, Ντάλα 8, Tac 16 (11 ριμπάουντ)

Ο.Α. Χανίων (Νανάκος): Bean 7 (17 ριμπάουντ), Βιντσιλαίου Αγγ. 17, Ψυχογιού 2, Λίτσι 6, Βιντσιλαίου Στ. 6 (10 ριμπ), Drummond 19(4), Boothe 11 (10 ριμπ.)