Κυριακή 1 Μαρτίου 2020

Θρύλος Ιωαννίνων-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 66-47: Νίκη ελπίδας με καλή εμφάνιση για τον Θρύλο

Την 4η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΝΚΙ ο Θρύλος Ιωαννίνων, επικρατώντας με 66-47 του Πρωτέα Ηγουμενίτσας και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για αποφυγή των playout. Καραγιάννης με 16, Σπύρου με 13 και Ντρίτσος με 10 οι καλύτεροι παίκτες των Γιαννιωτών. Σωτήριου και Δηλαβέρης με 15 πόντους αυτοί που ξεχώρισαν για την ομάδα του Σπύρου Αλεξίου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο καταφέρνοντας με καλή άμυνα να προηγηθούν με 17-9 στο 10΄. Χαμηλή η παραγωγικότητα επιθετικά και για τις δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 11-11 και τον Θρύλο να έχει ένα +8 στο τέλος του ημιχρόνου (28-20 στο 20΄).

Οι βάσεις για την πολύτιμη νίκη τέθηκαν ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Ντάσιου είχαν καλή εικόνα επιθετικά σημειώνοντας 23 πόντους με όπλο τα μακρινά σουτ. Το σκορ στο 30΄ ήταν 51-35 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι κατάφεραν να διαφυλάξουν εύκολα το προβάδισμά τους και να φτάσουν στο τελικό 66-47.

Τον Σπάρτακο θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική ο Θρύλος Ιωαννίνων, ενώ ο Πρωτέας Ηγουμενίτσας θα παίξει απέναντι στο πρωτοπόρο Καναλάκι.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-20, 51-35, 66-47

Διαιτητές: Καννής-Διαμαντής

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 10(1), Παπούδος 2, Καραγιάννης 16(2), Πάλιογλου, Σιαραψής 4, Παπαζυγούρας, Κυράννας, Κονταξής 4, Ντόντης 6, Κρανής 5, Στραγάλης 6, Σπύρου 13

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Παππάς, Γραμόζης 6(2), Δήμος 1, Πανταζής, Μπέζας 1, Σωτηρίου 15(2), Δηλαβέρης 15, Αηδώνης, Κόρος 2, Βενέτης 7(1)