Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Δόξα Άρτας-Αίας Άρτας 68-56: "Αφεντικό" της πόλης η Δόξα

Μία νίκη "χρυσάφι" κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Τ9 Άρτας η Δόξα, στο τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Αίαντα με 68-56 και έκανε σημαντικότατο βήμα για την αποφυγή των playout και την παραμονή στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα του Κιφοκέρη όχι μόνο πήρε την 6η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα με αποτέλεσμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον συμπολίτη να έχει τον πρώτο λόγο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αναγνώστου με 17, με τον Μουκάι να έχει 14 και τον Γυφτοκώστα 11. Παπαμιχαήλ με 12, Τσιλιγιάννης και Φορτοτήρας με 11 αυτοί που διακρίθηκαν για τον Αίαντα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-14, όμως η αντίδραση του Αίαντα ήρθε στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 26-19 κατάφερε να έχει την πρωτοπορία στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-37 στο 20΄).

Μέσα από την άμυνα βρήκε τις λύσεις που έψαχνε η Δόξα, καθώς δέχθηκε μόλις 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ανακτώντας το προβάδισμα στο 30΄ με 50-47. Στα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα του Κιφοκέρη κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της φτάνοντας στο τελικό 68-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 37-40, 50-47, 68-56

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Χρύσης 4, Βασιλείου 2, Γκανιάτσας , Αναγνώστου 17(2), Γυφτοκώστας 11(3), Βάσιος 6, Πετρέκας, Μουκάι 14(3), Δήμος, Μάνθας 6, Γεωργίου 5, Ξυλογιάννης 3.

Αίας Άρτας (Χρήστου): Φορτοτήρας 11(2), Μπούγιας 5, Κώστας 3, Τσιλιγιάννης 11, Τσίκος 3, Βάρδιας, Τσαμπάς 6, Παπαμιχαήλ 12, Γκολομάζος 3, Παπαχρήστος 2

Φωτογραφία: Δόξα Άρτας BC (Facebook)