Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Κερκυραϊκός-ΑΓΣΙ (U 20) 84-77: Δεν έφτανε η "μυθική" εμφάνιση του Χρήστου στον ελλιπή ΑΓΣΙ

Τέλος στο νικηφόρο σερί των 5 συνεχόμενων αγώνων μπήκε σήμερα στην Κέρκυρα για τον ΑΓΣΙ (U 20) καθώς ηττήθηκε με 84-77 από τον Κερκυραϊκό, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ετεοκλής Εξαρχόπουλος είχε μόλις 5 παίκτες στη διάθεσή του. Απίστευτα πράγμα από τον Βασίλη Χρήστου ο οποίος είχε παραπάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του σταματώντας στους 42 με 11(!) εύστοχα τρίποντα. Διψήφιος και ο Κοντός με 13. Ίσσαρης με 23 πόντους ο καλύτερος των νικητών, με τον Ούστογλου να προσθέτει 12 και τον Στεργίου 10.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία στο σκορ στα τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όντας μπροστά με 18-15. Όπλο τους τα μακρινά σουτ καθώς είχαν ήδη 5 εύστοχα τρίποντα. Οι παίκτες του Εξαρχόπουλου κατόρθωσαν να διατηρήσουν αυτό το +3 και στο τέλος του ημιχρόνου (35-32 στο 20΄) δείχνοντας ότι παρά το γεγονός πως ήταν μόλις 5 θα έκαναν τα πάντα για να έρθει η νίκη.

Βασιζόμενοι στους Κωσταρελόπουλο και Ίσσαρη οι γηπεδούχοι κατάφεραν με επιμέρους 21-18 να φέρουν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 30΄ (53-53) και προμηνύονταν ένα συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί οι Κερκυραίοι βρήκαν τις λύσεις εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των Γιαννιωτών και σημειώνοντας 31 πόντους κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 84-77.

Σημαντική η 5η νίκη του Κερκυραϊκού στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τα playout. Από την άλλη ο ΑΓΣΙ παρέμεινε ισόβαθμος στην 3η θέση με τον Ιόνιο, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται μεταξύ τους το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 32-35, 53-53, 84-77

Διαιτητές: Μουχαγιάρ-Ρούγκας

Κερκυραϊκός (Κάντας): Γογγάκης Στ. 9(3), Στεργίου 10(2), Γεωργακόπουλος 8(2), Ίσσαρης 23(1), Αλαμάνος 9(1), Κωσταρελόπουλος 9, Ζήρας 2, Παπαβλασόπουλος 2, Ούστογλου 12

ΑΓΣΙ U 20 (Εξαρχόπουλος): Πάνος 6, Κοντός 13(3), Παπαχρηστοδούλου 7, Χρήστου 42(11), Ντάτσης 9