Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Σπάρτακος-Ιόνιος 96-56: Πανέτοιμος για τα playoff με όμορφο μπάσκετ

Μία ακόμα εξαιρετική εντός έδρας εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σπάρτακος σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό απέναντι στον ελλειπή Ιόνιο, επικρατώντας με 96-56 δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία. Η ομάδα του Τάκη Παππά φορτσάρει για τα καλά ενόψει των playoff και βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Πολλοί παίκτες σε καλή μέρα για τους γηπεδούχους με τον Πανταζή να έχει 16, τους Δήμο και Μπαζάκα να προσθέτουν από 15, τον Λαμπρόπουλο 14 και τον Κύρκο 10. Από πλευράς Ιονίου, ο οποίος είχε στην αποστολή του μόλις 5 παίκτες, διακρίθηκαν οι Περούλης και Μαγκανάς με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, με τον Κάντα να έχει 11.

Βασιζόμενος επιθετικά στους Λαμπρόπουλο και Πανταζη, που είχαν τους 18 από τους 20 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Σπάρτακος προηγήθηκε με 20-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στις πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήρθε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Γιαννιώτες μετά από τρίποντο του Μπαζάκα. Ο Ιόνιος σε όλο το παιχνίδι έπαιξε άμυνα ζώνης, κάτι απόλυτα φυσιολογικό με τους μόλις 5 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο Παναγιώτης Κοντογιάννης. Ο Δήμος οργάνωνε εξαιρετικά την ομάδα του στην επίθεση μοιράζοντας ασίστ στους συμπαίκτες του και η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφια επίπεδα (33-18). Ο coach Παππάς έκανε εξαιρετικό rotation κρατώντας "φρέσκους" όλους τους παίκτες του και μάλιστα είχε δώσει χρόνο συμμετοχής και στους 10 που είχε στη διάθεσή του ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Μαγκανάς έκανε ότι μπορούσε επιθετικά βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει σε 36-28 λίγο πριν το ημίχρονο, όμως ένα καλάθι του Κύρκου και εν συνεχεία όμορφη συνεργασία με alley-oop Δήμου-Λαμπρόπουλου διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (40-28 στο 20΄).

Ήταν εμφανές ότι πρόθεση του Σπάρτακου ήταν να τρέξει στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία και να βρει εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο ώστε να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη. Με 6 μαζεμένους πόντους του Δήμου (ένα τρίποντο και ένα καλάθι και φάουλ) ο Σπάρτακος έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (48-28 στο 22΄). Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλές επιλογές επιθετικά, έχοντας μεγάλη υπομονή, γύρισαν την μπάλα ώστε να βρεθεί η καλύτερη επιλογή. Τα τρίποντα μπήκαν και το γιαννιώτικο προβάδισμα μεγάλωνε συνεχώς (60-33 στο 25΄). Ο Ιόνιος δυσκολευόταν πολύ, πράγμα απολύτως λογικό καθώς η κούραση άρχισε να παίζει το ρόλο της. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι Φαίακες σκόραραν μόλις δύο καλάθια εντός παιδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μπαζάκας ήταν κυρίαρχος επιθετικά στο συγκεκριμένο διάστημα (10 πόντοι), ο Δήμος ήταν άριστος στις επιλογές του και κάπως έτσι η περίοδος έκλεισε με τον Σπάρτακο να προηγείται με 72-37.

Όπως είναι απόλυτα λογικό η 14η νίκη της ομάδας του Τάκη Παππά είχε εξασφαλιστεί και στα τελευταία δέκα λεπτά ήταν μια καλή ευκαιρία προκειμένου να δοκιμαστούν διάφορα σχήματα ενόψει της συνέχειας. Η 5αδα που έβγαλε ολόκληρο το τέταρτο δεκάλεπτο απαρτίζονταν από τους Κόρδα-Μακρή-Θεοχάρους-Κολιγιώτη-Κύρκο. Η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 30 πόντους (84-50 στο 35΄). Είδαμε τον coach Παππά να δοκιμάζει και αυτός άμυνα ζώνης, ενώ στα μεγάλα κέρδη του Σπάρτακου από το σημερινό παιχνίδι ανήκουν η πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού Κύρκου, όπως και ο πολύ θετικός Μακρής. Τελικό σκορ 96-56 με τον Σπάρτακο την επόμενη αγωνιστική να αντιμετωπίζει τον Θρύλο Ιωαννίνων και τον Ιόνιο να φιλοξενεί τον ΑΓΣΙ (U 20).

Είναι από τα παιχνίδια στα οποία οι πρωταγωνιστές ήταν πολλοί και διαφορετικοί. 16 πόντους ο Μίμης Πανταζής, 15 οι Παναγιώτης Δήμος και Μάρκος Μπαζάκας. Αυτοί οι 3 ήταν οι κορυφαίοι σε απόδοση για τους νικητές.

Κυρίαρχος ο Ντίνος Λαμπρόπουλος στο ζωγραφιστό με 14 πόντους, 10 είχε ο Χάρης Κύρκος, ενώ αθόρυβος αλλά αποτελεσματικός ήταν και ο Αποστόλης Θεοχάρους με 8.

Το εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο με το 32-9 επιμέρους σκορ έκανε τη διαφορά και έδωσε πρόωρα τη νίκη στον Σπάρτακο.

Τα στατιστικά του Σπάρτακου: 37-53 δίποντα (70%), 7-25 τρίποντα (28%), 1-2 βολές (50%), 44 ριμπάουντ (32 αμυντικά-12 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 τάπες, 10 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-28, 72-37, 96-56

Διαιτητές: Παπαδημητρίου-Γκουλιώνης

Σπάρτακος (Παππάς): Πρεμέτης (6 ριμπ., 4 ασίστ), Κόρδας 4 (2/3 δίποντα, 4 ασίστ, 3 ριμπ.), Μπαζάκας 15 (1/1 τρίποντο, 6/10 δίποντα), Δήμος 15 (2/3 τρίποντα, 4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 10 ασίστ, 5 ριμπ., 2 κλεψ.), Λαμπρόπουλος 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπ, 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Κολιγιώτης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπ.), Μακρής 8 (2/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 3 ριμπ.), Κύρκος 10 (5/7 δίποντα, 8 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ., 1 τάπα), Θεοχάρους 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπ., 2 ασίστ), Πανταζής 16 (2/7 τρίποντα, 5/5 δίποντα, 2 ριμπ.)

Ιόνιος (Κοντογιάννης-Δεσύλλας): Αθανασίου, Περούλης Α. 24(1), Κουτσομύτης, Κάντας 11(1), Μαγκανάς 21(3)