Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: Στον Εύοσμο για το 9ο "διπλό" της σεζόν


Με την 20η αγωνιστική να βρίσκεται προ των πυλών και να πραγματοποιείται εξ ολοκλήρου αύριο, Σάββατο 29 Φεβρουαρίου και όχι την Κυριακή, συνεχίζεται η δράση το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.

Στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Αίαντα Ευόσμου θα ταξιδέψει ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου επιβεβαιώνουν σε κάθε ευκαιρία ότι είναι η καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα του Βορείου ομίλου έχοντας κατορθώσει να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-2. Απέναντι τους θα βρουν μία ομάδα που κατέχει την 10η θέση με ρεκόρ 9-10, τρέχει νικηφόρο σερί 4 αγώνων και απέχει 2 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι ο ΠΑΣ είχε επικρατήσει με 77-70. Το τζάμπολ του αγώνα θα πραγματοποιηθεί στις 19:30. 

Το σπουδαιότερο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής διεξάγεται στη Λευκάδα, εκεί όπου η Δόξα (14-5) θα υποδεχθεί τον 4ο Ερμή Λαγκαδά (12-7). Η Καβάλα (14-5) φιλοξενεί στην έδρα της τα Φάρσαλα (10-9) που συνεχίζουν μέχρι και το τέλος του πρωταθλήματος χωρίς τον μέχρι πρότινος προπονητή της ομάδας, Γρηγόρη Γιασσάρη, με τον οποίο έλυσαν τη συνεργασία.

Αγώνας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα είναι και αυτός ανάμεσα στην εξαιρετικά φορμαρισμένη Γέφυρα των 9 συνεχόμενων νικών (12-7) και την Ευκαρπία (11-8). Στα Γρεβενά ο τοπικός Πρωτέας (9-10) θα υποδεχθεί τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (10-9). Στη μάχη της ουράς ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο αγώνας του Έσπερου Λαμίας (7-12) με την Κομοτηνή (7-12).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής:

Σάββατο 29 Φεβρουαρίου

Αίας Ευόσμου-Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (ΕΑΚ Ευόσμου 19:30)

Έσπερος Λαμίας-Κομοτηνή (ΔΑΚ Λαμίας "Χαλκιοπούλειο" 14:00)

Καβάλα-Φάρσαλα (ΔΑΚ "Αλεξάνδρα Δήμογλου" 16:00)

Δόξα Λευκάδας-Ερμής Λαγκαδά (ΔΑΚ Λευκάδας 17:00)

Πρωτέας Γρεβενών-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων (ΔΑΚ Γρεβενών 17:00)

Γέφυρα-Ευκαρπία (Κ.Γ. Γέφυρας 17:00)

Χ.Α.Ν.Θ.-Στρατώνι (Κ.Γ. "Μίμης Τσικίνας" 17:00)

Πολύγυρος-Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής (Κ.Γ. Πολύγυρου 17:00)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 36 (17-2)
2. Δόξα Λευκάδας 33 (14-5)
3. Καβάλα 33 (14-5)
4. Ερμής Λαγκαδά 31 (12-7)
5. Γέφυρα 31 (12-7)
6. Ευκαρπία 30 (11-8)
7. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 29 (10-9)
8. Φάρσαλα 29 (10-9)
9. Πρωτέας Γρεβενών 28 (9-10)
10. Αίας Ευόσμου 28 (9-10)
11. Κομοτηνή 26 (7-12)
12. Χ.Α.Ν.Θ. 26 (7-12)
13. Έσπερος Λαμίας 26 (7-12)
14. Πολύγυρος 26 (7-12)
15. Στρατώνι 24 (5-14)
16. Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής 19 (1-18)
*Ο Κ.Α.Ο. Χαλκιδικής έχει αφαίρεση ενός βαθμού (-1)




  

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου