Σάββατο 29 Φεβρουαρίου 2020

Αίας Ευόσμου-Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα 69-74: Τίποτα, τίποτα δεν τον σταματά...

Τη 18η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής πανηγύρισε το "εξπρές" του Βίκου ΠΑΣ Γιάννινα, περνώντας και από τον Εύοσμο με 74-69. Παρά το γεγονός ότι στο 30΄ οι παίκτες του Κωστόπουλου βρισκόταν πίσω στο σκορ με 59-57, κατάφεραν με επιμέρους 17-10 στην τελευταία περίοδο να φύγουν με το ροζ φύλλο από τη Θεσσαλονίκη. Το τρομερό δίδυμο των Ντόβα-Μαυρογιάννη "έκλεψε" για ακόμα ένα παιχνίδι την παράσταση έχοντας 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Πάτρα να ακολουθεί σε απόδοση με 12.

Οι Γιαννιώτες είχαν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (18-16), όμως ο Αίας κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο και να προηγηθεί με 42-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι 26 πόντοι που δέχθηκε ο ΠΑΣ στο συγκεκριμένο διάστημα ήταν κάτι ασυνήθιστο και το μόνο σίγουρο ήταν ότι αυτό δεν μπορούσε να συνεχιστεί στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο (59-57 στο 30΄), όμως η ποιότητα και η κλάση της ομάδας του Θωμά Κωστόπουλου είναι δεδομένη και με όπλο την τρομερή της άμυνα (δέχθηκε μόλις 10 πόντους στα τελευταία δέκα λεπτά) και τις σπουδαίες προσωπικότητες που έχει στο ρόστερ κατάφερε να φύγει με την πολύτιμη νίκη από τη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 42-38, 59-57, 69-74

Διαιτητές: Δημάδης-Ντούρας-Μπακάλης

Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Γαϊτανίδης, Μπρουκς 5 (1), Λαζαρίδης, Πετανίδης, Πουλιανίτης 15 (3), Νησιώτης 11 (1), Ζώτος 17 (1), Σεκαδάκης, Νέσσης 11 (1), Καπινιάρης 8 (1), Στόλης 2

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 6 (2), Ντόβας 19 (4), Μαυρογιάννης 15 (2), Καραγκιολίδης 3 (1), Ναούμης 6 (2), Μάντζιος Δ. 6, Πάτρας 12, Κωστούλας 7, Μάντζιος Π., Τσίρμπας-Αναγνώστου