Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

Τιτάνες Παλαμά-ΑΓΣ Ιωαννίνων 82-77: Τον "πλήγωσε" ο Τσατάλας

Μία κρύο και μία ζέστη για τον ΑΓΣΙ ο οποίος μετά τη θριαμβευτική του εμφάνιση στο τοπικό ντέρμπι με το IBC επέστρεψε στα άσχημα αποτελέσματα γνωρίζοντας την ήττα με 82-77 στον Παλαμά από τους Τιτάνες. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο πρώην παίκτης του IBC, Παναγιώτης Τσατάλας, που σταμάτησε στους 28 πόντους κάνοντας μεγάλη ζημιά στους Γιαννιώτες. Οι 24 του Γυφτάκη δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη, ενώ ούτε και οι 15 από τους Δαβάνη, Καλογεράτο και Παπαδόπουλο ήταν ικανοί να δώσουν το ροζ φύλλο στον ΑΓΣΙ.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να έχουν προβάδισμα 4 πόντων στο 10΄ (21-17), η κατάσταση ανατράπηκε στη δεύτερη περίοδο, με τους Τιτάνες με επιμέρους 19-12 να έχουν τα ηνία στο τέλος του ημιχρόνου με 36-33.

Μεγάλη μάχη στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Θεσσαλούς να έχουν ένα μικρό +2 στο 30΄ (51-49), καταφέρνοντας τελικά να διατηρηθούν στην πρωτοπορία στο τέλος του παιχνιδιού κατακτώντας την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (7-9) ισοβαθμώντας στην 7η θέση, με τους Τιτάνες να έχουν το πάνω χέρι έχοντας επικρατήσει δύο φορές των Γιαννιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-33, 51-49, 82-77

Διαιτητές: Θεοδώρου-Δέλλας

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 11, Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 28(4), Σφακιανός 3(1), Ξένος 16(4), Τσούμας 8(1), Φαλιάκης, Μακρής 9(2), Σκουφεζής 7(1), Τινός, Μπενέκης.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 24(3), Σαχπατζίδης 3(1), Καλογεράτος 15(2), Αντωνίου, Σβώλης 3(1), Παπανικολάου, Μάκης , Παπαδόπουλος 15(1), Δαβάνης 15(1), Φίλιος 2, Τερζόπουλος.