Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα-Χ.Α.Ν.Θ. 89-74: "Καλπάζει" για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την Α2 (pics,vid)

Τη 17η νίκη του σε 19 παιχνίδια κατέκτησε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό απέναντι στη Χ.Α.Ν.Θ. με 89-74 έχοντας μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεσή του και παίζοντας ανά διαστήματα καλό μπάσκετ. Βασίλης Πάτρας με 20 πόντους, Γιώργος Μαυρογιάννης με 19, Σωτήρης Ντόβας με 17 και Αποστόλης Ναούμης με 16 οι διακριθέντες των νικητών. Κουτουζίδης με 15, Στεφανίδης με 14, Θεοδωρίδης με 12 και Ιωαννίδης με 10 ξεχώρισαν από πλευράς Θεσσαλονικιών. Χωρίς τους Γιάννη Καραγκιολίδη, ο οποίος ήταν στην αποστολή αλλά προτιμήθηκε να μη χρησιμοποιηθεί και Γιώργο Μανάκα που ήταν εκτός 12άδας, αγωνίστηκε ο ΠΑΣ στον σημερινό αγώνα.

Με τους γηπεδούχους να ξεκινούν εξαιρετικά στο επιθετικό κομμάτι "πυροβολώντας" από τα 6,75 τρεις φορές, το σκορ ήταν 11-8. Ο Ντόβας είχε κέφια στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 13 πόντους. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 15-10 με την ομάδα του Κεραμέα με επιμέρους 9-5 να μειώνει στον πόντο (20-19). Τελικά οι παίκτες του Κωστόπουλου είχαν ένα +3 στο τέλος της περιόδου (24-21 στο 10΄).

Ο Πάτρας πήρε επιθέσεις στο ζωγραφιστό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου όντας αποδοτικός. Ο ΠΑΣ διατηρούσε προβάδισμα 4 πόντων (28-24) για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Ναούμη και Μαυρογιάννη και να κάνουν το 32-24. Το διψήφιο προβάδισμα δεν άργησε να έρθει με τον ΠΑΣ να φέρνει τη διαφορά στους 12 (43-31) και να "φλερτάρει" ακόμα και με τους 20 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-33 στο 18΄). Στο +16 έκατσε τελικά η μπίλια στο 20΄ με τους Γιαννιώτες να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού (55-39).

Με τον Πάτρα να κάνει τη δουλειά επιθετικά και αμυντικά ο ΠΑΣ διατηρούσε άνετα την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (67-50 στο 26΄). Ήταν ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου έπαιζε όσο χρειαζόταν χωρίς να αφήνει όμως πολλά περιθώρια στη Χ.Α.Ν.Θ. Στο 30΄ το σκορ ήταν 73-58 και έμεναν ακόμα άλλα δέκα αγωνιστικά λεπτά περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Με τον Μαυρογιάννη να παίρνει το maximum με καλάθι και φάουλ το σκορ έγινε 76-58 και το +20 ήρθε με καλάθι του Ναούμη (78-58). Η Χ.Α.Ν.Θ. έκανε μία τελευταία προσπάθεια να μαζέψει τη διαφορά μειώνοντας σε 82-65 στο 35΄. Ο coach Κωστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αγωνίζονται πολύ, ενώ είδαμε για πρώτη φορά στο παρκέ τον Παναγιώτη Μάντζιο. Τελικό σκορ 89-74 με τον ΠΑΣ την επόμενη αγωνιστική να αντιμετωπίζει τον Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη.

Βασίλης Πάτρας με 20 πόντους και Γιώργος Μαυρογιάννης με 19 έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου.

Ο Σωτήρης Ντόβας ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τους 13 από τους 17 πόντους που σημείωσε συνολικά.

Αθόρυβος αλλά άκρως αποτελεσματικός ο Αποστόλης Ναούμης με 16 πόντους.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήθελε εξ΄ αρχής να ξεμπερδεύει με την υπόθεση νίκη και το πέτυχε σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε να προηγείται με 55-39.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 55-39, 73-58, 89-74

Διαιτητές: Παγώνης-Μαράμος-Καρακώστας

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 3, Ντόβας 17(5), Μαυρογιάννης 19(2), Ναούμης 16(4), Μάντζιος Δ. 9, Πάτρας 20, Κωστούλας, Μάντζιος Π., Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1)

Χ.Α.Ν.Θ. (Κεραμέας-Νικολαΐδης): Στεφανίδης 14(1), Απαζίδης 5(1), Θεοδωρίδης 12(4), Μπαλάσκας 5(1), Ιωαννίδης 10, Κουτουξίδης 15(2), Καραγεωργίου 2, Τσιριλάκης 7, Λογοθέτης, Μαργαριτόπουλος 2, Μερμίγκης 2

Φωτογραφίες: Χάρης Φώτης