Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

Θρύλος Ιωαννίνων-Καναλάκι 43-60: Άνετο πέρασμα από τα Γιάννενα για το Καναλάκι

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Καναλάκι σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΝΚΙ επικρατώντας εύκολα με 60-43 του Θρύλου Ιωαννίνων και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 14-1. Μπαρτζώκας με 17, Πάνου με 15 και Κρικώνης με 14 οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του "διπλού" των Πρεβεζιάνων. Ο Σπύρου ξεχώρισε για τον Θρύλο έχοντας 13 πόντους.

Σοβαροί και αποφασισμένοι από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λευτέρη Τζομάκα προηγήθηκαν με +10 στο τέλος του (18-8), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε τους 20 (37-17). Ο Μπαρτζώκας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής έχοντας 15 πόντους στα πρώτα είκοσι λεπτά.

Το Καναλάκι είχε επιβάλλει το ρυθμό και παρά το κακό τρίτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία στο σκορ με 48-29 στο 30΄ για να φτάσει εύκολα στο τελικό 60-43.

Την επόμενη αγωνιστική το Καναλάκι θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον Α.Γ.Ο.Φ. ενώ ο Θρύλος θα υποδεχτεί τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 17-37, 29-48, 43-60

Διαιτητές: Κληματάς-Λαδιάς

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Ντρίτσος 7, Παπούδος 2, Καραγιάννης 9(1), Σπύρου 13, Σιαραψής 4, Παπαζυγούρας 1, Κυράννας, Κονταξής 1, Κρανής 2, Στραγάλης 4

Καναλάκι (Τζομάκας): Γάκης, Κρικώνης 14(1), Τάτσης 4(1), Κασκάνης, Σταύρου, Γείτονας, Μπαρτζώκας 17, Ιωάννου 6, Δάσκαλος 4, Πάνου 15(1)