Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

Παραμυθιά-Μολοσσοί 66-63: Πήρε το ντέρμπι η Παραμυθιά, κράτησαν τη διαφορά οι Μολοσσοί

Μεγάλο ντέρμπι διεξήχθη στην Παραμυθιά με την ομώνυμη ομάδα να είναι αυτή που πανηγύρισε στο τέλος με σκορ 66-63 σε ένα από πολύ σημαντικό παιχνίδι για την εξέλιξη της χρονιάς. Τάχιας με 22, Ζαφειράκης με 17 και Μπάμπος με 16 η τριάδα που πρωταγωνίστησε για το σύνολο του Πέτρου Κωστίδη, έχοντας τους 55 από τους 66 πόντους της ομάδας τους. Ζήσης με 20, Κώτσης με 14 και Μπακαλούμης με 12 οι 3 που διακρίθηκαν από πλευράς Γιαννιωτών.

Οι Μολοσσοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενοι με 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο ημίχρονο, βασιζόμενοι στους Κώτση και Ζήση επιθετικά, έχτισαν ένα  σημαντικό προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων (39-29 στο 20΄).

Η ομάδα του Κωστίδη "φόρεσε την αμυντική της πανοπλία" στην τρίτη περίοδο καθώς κατάφερε να δεχθεί μόλις 6 πόντους. Την ίδια ώρα επιθετικά σημείωσε 16 με αποτέλεσμα το σκορ στο 30΄ να είναι στο 45-45.

Με ηγέτες τους Τάχια και Ζαφειράκη που είχαν από 10 και 9 πόντους αντίστοιχα στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Παραμυθιά κατάφερε με επιμέρους 21-18 να φτάσει στη νίκη με 66-63. Οι Μολοσσοί κράτησαν τη διαφορά, πράγμα πολύ σημαντικό στην ισοβαθμία των δύο ομάδων (είχαν κερδίσει με 63-56 στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-39, 45-45, 66-63

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Καλαμαράς

Παραμυθιά (Κωστίδης): Αθανασίου, Κούρτης, Ντάγκας 2, Τάχιας 22(2), Κατσής, Ανδρέου, Βάτσιος 1, Ζαφειράκης 17(2), Ρεσβάνης 8, Μπάμπος 16(1)

Μολοσσοί (Χατζής-Μακρής): Πολύζος 5(1), Μπακαλούμης 12(4), Ζήσης 20(4), Κώτσης 14(2), Σιώζος, Γούλας 6, Μάστορας 6