Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020

IBC-Χ.Α.Ν.Θ. 38-39: Ιστορική πρεμιέρα για το IBC στο 23ο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης με Αμαξίδια

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό η ιστορική πρεμιέρα της ομάδας Καλαθοσφαίρισης με Αμαξίδια του IBC. Αντίπαλός της μία επίσης νεοσύστατη ομάδα, η Χ.Α.Ν.Θ. με τους Θεσσαλονικείς να φεύγουν με τη νίκη με 39-38 από τα Γιάννενα. One man show από τον Ανατολίτη για τους φιλοξενούμενους καθώς είχε τους 35 από τους 39 πόντους της ομάδας του. Θεοφύλακτος με 16 και Coku με 12 οι διακριθέντες της ομάδας του Στέφανου Χαντζάρα.

Η Χ.Α.Ν.Θ. προηγήθηκε με 13-9 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Ανατολίτη να έχει και τους 13 πόντους της ομάδας τους. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Βαλασιάδη ήταν μπροστά με 21-18.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά τα ηνία στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο (31-26 στο 30΄), με το IBC να βρίσκει τις απαντήσεις στην τελευταία περίοδο. Ο Θεοφύλακτος είχε την ευκαιρία να δώσει μάλιστα τη νίκη στην ομάδα του, όμως το σουτ που επιχείρησε 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος δε βρήκε το στόχο με αποτέλεσμα η Χ.Α.Ν.Θ. να φύγει με το "διπλό" από τα Γιάννενα.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 18-21, 26-31, 38-39

Διαιτητές: Φασούλας-Παπαδημητρίου

IBC (Χαντζάρας): Βασδέκης, Γκουρδούκης 2, Λαμε, Πετρόπουλος 8, Καραμούτσιος, Coku 12, Θεοφύλακτος 16

Χ.Α.Ν.Θ. (Βαλασιάδης-Διμπιντούζης): Καπίνας, Ραπαι, Γεωργίου 4, Ανατολίτης 35, Κατσαρώνας Γ., Κατσαρώνας Αθ.

Φωτογραφίες: IBC-Ioannina Basketball Club (Facebook)