Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020

Α.Γ.Ο.Φ.-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 72-54: Νίκη-"χρυσάφι" στο κυνήγι της 4αδας

Τρέχοντας ένα απίστευτο 29-8 επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Γ.Ο.Φ. κατάφερε να επικρατήσει με 72-54 του Πρωτέα Ηγουμενίτσας και να τον προσπεράσει στη βαθμολογία, καθώς κάλυψε για τα καλά τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου (73-65). Στους 33 πόντους σταμάτησε ο Γιάννης Ροντογιάννης, 13 είχε ο Σπύρος Μάλλιος και 12 ο Στάθης Γείτονας για τους γηπεδούχους.

Το 17-12 με το οποίο προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Α.Γ.Ο.Φ. έδειξε τις προθέσεις των Πρεβεζιάνων, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 2 στο ημίχρονο (30-28 στο 20΄).

Μάλιστα ο Πρωτέας του Σπύρου Αλεξίου ήταν ακόμα καλύτερος στην τρίτη περίοδο όταν και κατάφερε με επιμέρους 18-13 να βρεθεί μπροστά με 46-43 στο 30΄. Η σαρωτική εμφάνιση του τετάρτου δεκαλέπτου που πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι έκανε τη διαφορά στον αγώνα, αφού κυριάρχησαν στο παρκέ και με αυτό το 28-9 επιμέρους έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 72-54.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 30-28, 43-46, 72-54

Διαιτητές: Κληματάς-Λαδιάς

Α.Γ.Ο.Φ. (Χαντέλης): Ντούσκος 6(2), Μπάλλας, Ροντογιάννης 33(4), Κακατσίδης 8(1), Τσαρής, Μπίρης, Μάλλιος 13, Γείτονας 12